Anasayfa   |   Haber Ara   |   Anketler   |   Sitene Ekle   |   RSS Kaynağı  |   Hakkımızda   |   Bize Ulaşın

Arama


Gelişmiş Arama

FATURALARA ONLİNE ERİŞİM HİZMETİ BAŞLADI

2 yıldan beridir Coğrafi Bilgi Sistemi uygulamasıyla oluşturulan veri tabanını internet üzerinden vatandaşların kullanımına sunan Gazimağusa Belediyesi, dünyanın her yerinden erişilebilen bilgi ağına yeni yeni unsurlar katmaya devam ediyor.

 
Kategori  Kategori : Gazimağusa Belediyesi
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 940
Tarih  Tarih : 04 Nisan 2011 19:28

FATURALARA ONLİNE ERİŞİM HİZMETİ BAŞLADI

2 yıldan beridir Coğrafi Bilgi Sistemi uygulamasıyla oluşturulan veri tabanını internet üzerinden vatandaşların kullanımına sunan Gazimağusa Belediyesi, dünyanın her yerinden erişilebilen bilgi ağına yeni yeni unsurlar katmaya devam ediyor. Gazimağusa Belediyesi’nin Kent Bilgi Sistemleri meslek vergileri, işyeri bulundurma vergileri, emlak vergileri ve tüketici borçları gibi sorgulamalar yapılacak şekilde geliştirilerek kullanıma açıldı.

  Gazimağusa Belediyesi’nin http://www.magusa.org internet sayfasından Kent Bilgi Sistemleri linkini tıklayarak belediye portalına giriş yapacak vatandaşlar, tüketici veya emlak numarasını (TMA numarası) girerek ayrıntılı bilgiye ulaşabilecekler. Gazimağusa Belediyesi’nin Kent Rehberi ve Coğrafi Bilgi Sistemleri hizmeti aracılığıyla kentte merak edilen birçok mekansal ve sözel veriye internet üzerinden rahatlıkla ulaşabilen kullanıcılar, sisteme yeni entegre edilen unsurlarla birlikte artık, meslek vergisi, işyeri bulundurma vergisi, emlak vergisi, su, aydınlatma, sağlık ve temizlik gibi ayrıntılı borç sorgulamalarını da yapabilecek.

 “Kent Rehberi”nin önümüzdeki günlerde online ödeme yapılabilecek şekilde geliştirilmesi de planlanıyor. Gazimağusa Belediyesi Bilgi İşlem ve Maliye Birimleri bu konuda çalışmalarına kesintisiz biçimde devam ediyor.

  Gazimağusa Belediyesi’ne bağlı farklı birimlerin derlediği verilerle oluşan Kent Rehberi Sistemi ile hem belediye çalışmalarına ilişkin karar vermede, hem de ilgililerin bilgiye ulaşabilmesinde elektronik ortamda büyük kolaylık sağlanıyor. Su hatları yönetim projesi ile başlayan, ancak süreç içinde bunu Kent Rehberi uygulamalarına dönüştüren Gazimağusa Belediyesi, coğrafi bilgi sistemlerini kullanarak karar verme sürecinde birçok analiz gerçekleştirerek rasyonel çözümler üretiyor.

Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Su Yönetimi

 Gazimağusa Belediyesi Su Yönetimi projesi ile birlikte, uydu görüntüleri ve kadastral haritalar kullanılarak mevcut içme suyu şebeke hatları saptanarak sayısal hale getirdi. Herhangi bir mahalle veya sokakta yer alan su hattı materyal analizleri gerçekleştirilerek, mevcut asbest su boruların değişim süreci hızlandırılarak kilometrelerce boru yenileme projeleri kısa sürede gerçekleştirilebildi.

Uzaktan sayaç okumada pilot uygulama başlıyor

 Belediyenin hizmetlerinde teknolojiyi kullanarak yüksek verimlilik sağlanması hedefinin bir parçası olarak bundan bir süre önce de uzaktan sayaç okuma sistemi denenmeye başlamıştı. Pilot bölge olarak Halken Yaşam Sitsesi’nde uygulanmaya başlayan yeni teknoloji su sayaçları yakında devreye giriyor. GPRS, GSM ve RF teknolojileri kullanılarak uzaktan sayaç okuma devri başlatacak sistem, sayaçtaki bilgileri anlık olarak belediyenin bilgi sistemine gönderebilecek.

İmar konusunda hızlı ve pratik kontrol imkanı

 Belediyenin Su Birimi’nden elde edilen sayısal veriler aynı zamanda imar kontrollerinin yapılabilmesi için inşaat birimi tarafından da kullanılıyor. Güncel uydu görüntüleri üzerinden yapılaşma durum kontrolleri ve oranları saptanarak kaçak yapılaşma tespitleri kolaylıkla sağlanabiliyor. Özellikle kentsel planlama ve planlı büyüme denetimleri için en önemli konulardan birisi olan inşaat kontrolleri coğrafi bilgi hizmetleri ile birlikte daha hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Kent Rehberi Hizmeti’nin içerdiği uygulamalar;


  • Mahalle, Cadde, Sokak veya Dış Kapı Numarası gibi adres bilgilerinin sorgulanarak harita üzerinden görüntülenmesi ve tek tuşla çıktılarının alınması,
  • Kentte bulunan tarihi ve turistik merkezlerin sorgulanması ve çıktılarının alınması,
  • Kentte bulunan devlet daireleri, okullar, işyerleri ve sağlık merkezleri gibi günlük hayatta gereksinim duyulacak yerlerin sorgulanması ve çıktılarının alınması,
  • Pafta No, Parsel No, Harita No, gibi kadastral bilginin sorgulanması, güncel uydu görüntüsü üzerinden yapılaşma durumu gibi kontrollerinin yapılması,
  • Seçilen parsel veya arazi üzerindeki imar durumu bilgisinin görüntülenmesi ve çıktılarının alınması
  • Veri tabanı üzerinden tek tuşla bina veya önemli ve tarihi merkezlerin fotoğraflarının görüntülenmesi,
  • Gerek 2 boyutlu olabilecek kadastral altlıklar gerekse Google gibi 3 Boyutlu uydu görüntülerin üzerinden görselleştirme yapılabilmesi,
  • Bulunduğumuz saatteki “Nöbetçi Eczane”nin haritada gösterilmesi ve çıktılarının alınması

Kayalp: “Dinamik bir web sitesi bulunan ilk kamu kurumlarındanız”

 Sürekli geliştirilen kent bilgi sistemi hakkında bir açıklamada bulunan Belediye Başkanı Oktay Kayalp, teknolojik gelişimin dinamik bir süreç olduğuna değinerek, son nokta olarak tanımlanabilecek bir konumdan söz edilemeyeceğini ancak, kendilerinin en çağdaş teknolojik olanakları kullanıma sunma gayretiyle hareket ettiklerini söyledi. Gazimağusa Belediyesi’nin muhataplarına en kısa sürede en kapsamlı hizmeti sunma kaygısıyla çalıştığının altını çizen Gazimağusa Belediye Başkanı Kayalp, teknoloji kullanımının bunu başarmada ilk koşul olduğunu belirterek, ‘biz hem kendi işlerimizi yürütürken, hem de bizimle herhangi bir biçimde işi olanların en kısa zamanda en verimli sonuçlara ulaşmasını hedefliyoruz. Verimliliği hem zaman kazanımı, hem de kaynak tasarrufu olarak değerlendiriyor ve sunduğumuz bütün hizmetlerde kalite ve verim artışını gözetiyoruz’ dedi. Ülkede internet kullanımının giderek yaygınlaştığının altını çizen Oktay Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin dinamik bir web sitesi bulunan ilk kamu kurumlarının başında geldiğini vurguladı. 1997 yılından beridir elektronik iletişimin tüm olanaklarından yararlandıklarını sözlerine ekleyen Kayalp, artık interaktif biçimde www.magusa.org kullanıcılarına bulundukları yerden kapsamlı hizmet alma olanağına sahip bulunmanın ayrıcalığını yaşattıklarını söyledi.

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Gazimağusa Belediyesi

En Çok Okunan Haberler

Dinlerin ve Medeniyetlerin Kesiştiği Kent : MAĞUSA MHA Haber
MHA Haber

Son Dakika Haberleri

© 2011 Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi