background

HASDER - Gazimağusa Kültür ve Sanat Evi

Ahşap Oymacılığı ve Çeyiz Sandığı Atölyemiz

Sevdiklerinize ve dostlarınıza hediye almadan önce mutlaka çeşitli ölçülerde, zengin Kıbrıs motifleri kullanılarak üretilmiş çeyiz sandıklarımızı görebilirsiniz. Atölyemizde ayrıca titiz bir şekilde eski eşyalarınızı restore ediyoruz.

Sele/Sesta ve Örgü İşleri Atölyemiz

El emeği, göz nuru sestalar ve buğday saplarından yapılmış çeşitli hediyelik eşyalar, yüzyıllardır Kıbrıs insanının estetik ve beğenisini yansıtan renk ve motifler kullanılarak üretiliyor. Yüzyıllar öncesinden günümüze taşınan motifler, renkler ve figürler de aslına uygun olarak üretimi yapılan eşyaların üzerinde kullanılmaktadır. Geçmişte günlük hayat içinde farklı işlevleri olan bu eşyaların, günümüzde dekoratif amaçlı veya modern yaşam tarzına uygun farklı kullanım alanlarında kullanılacak biçimde hazırlanmaları için çaba gösterilmektedir.

İpek Böceği Kozası Panoları

Geleneksel el işlerimizden olan ipek böceği kozasından yapılmış süs panoları(PANEL), orjinal örneklerine uygun olarak üretilip satılmaktadır.

Karpaz Dokuma Atölyemiz

Renk uyumu ve desen zenginliği ile göz kamaştıran Karpaz dokumasından imal edilmiş hediyelik ve günlük yaşamda kullanılan çeşitli eşyalar geleneksel üretim teknikleriyle sizin için yeniden üretiliyor.

Hasder in Gazimağusa Kültür ve Sanat Evi yaz boyunca başta ahşap oyma olmak üzere bütün diğer kurslara devam edecek. Salı günleri tam gün, cuma günü ise yarım gün olmak üzere ahşap oyma kursları açık olacak. Hülya Ezel yönetimindeki kursların eğitmeni Lefkoşa Hasder den gelen Zeki Usta tarafından de verilmeye devam edecek. Kale içindeki evde verilen kurslara başta ev hanımları olmak üzere el sanatları ile ilgilenen bayan ve erkeklerin ilgi göstermesi bekleniyor. Ulaşılabilecek telefon: 05338688589