Sevgili DAÜ’lüler,

Sevgili DAÜ’lüler,

 

İçinde bulunduğumuz zorlu pandemi süreci tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi ve ülkemizdeki yükseköğrenim alanını da yakından etkilemektedir.  Kısa bir süre önce göreve geldiğimizde önceliklerimizden biri de 2020-2021 Akademik Yılı’nda Üniversitemizin öğrenci sayısının yeterli düzeyde olması için gerekli tedbirleri almak ve çalışmaları yapmaktı.

 

Bilindiği gibi, KKTC’den bu yıl Üniversitemize 1604 öğrenci kayıt hakkı kazanmıştır. Bu sayı geçmiş yıllarla kıyaslandığında geçmiş yılların üzerinde bir rakamdır.

 

Yakın zaman önce açıklanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) da benzer bir başarı yakalanmıştır. Üniversitemize, bu yıl YKS sınavı kapsamında ÖSYM tarafından 1635 öğrenci yerleştirilmiştir. Bu sayı geçen yılla kıyaslandığında bu yıl Üniversitemize Türkiye Cumhuriyeti’nden yerleşen öğrenci sayısında %26.06’lık bir artış olduğu görülmektedir. Ülke geneline bakıldığında ise, Üniversitemiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) üniversiteleri arasında yerleşen öğrenci sayısını geçtiğimiz yıla oranla hem sayı, hem de yüzdelik bazında en fazla artıran üniversite oldu.

 

Diğer yandan, YKS sonuçlarına göre, eşdeğer öğrenci sayıları dikkate alındığında Üniversitemiz bu yıl en çok eşdeğer öğrencinin yerleştirildiği Üniversite olmuştur.

 

Gerek KKTC’den, gerekse de Türkiye Cumhuriyeti’nden Üniversitemize yerleşen öğrenci sayılarına bakıldığında bu alanlarda başarılı bir çalışma dönemi geçirdiğimiz kanaatindeyim. Şimdiki hedefimiz yerleşen öğrencilerimizin hep birlikte Üniversitemize kayıtlarını en az kayıpla gerçekleştirmek olacaktır. Öte yandan uluslararası öğrencileri Üniversitemizin programlarına yerleştirmek üzere de çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir.

 

Bu sıkıntılı süreçte, bu alanda yapılan çalışmalara katkı koyan, başta Üniversitemiz Tanıtım Komitesi ve Tanıtım Ofisi olmak üzere, tüm Akademik ve Yönetsel Personelimize yapmış oldukları değerli katkılardan dolayı teşekkürlerimi sunarım.

 

Saygılarımla,

Dear EMU Community,

 

The challenging pandemic process we are currently experiencing has been affecting our country and the higher education field in our country, as well as the whole world. When we took office a short while ago, one of our priorities was to take the necessary measures and carry out work to ensure that the number of students at our university remains at the sufficient level during the 2020-2021 Academic Year.

 

As you know, 1604 students from the TRNC have gained the right to enroll in our university this year. When compared to former years, this number is higher.

 

A similar success have been achieved in the Higher Education Institutions Exam (YKS), the results of which have been announced recently. This year, 1635 students have been placed in our university by the Student Selection and Placement Center (ÖSYM)  within the scope of the YKS exam. If compared to last year’s figures,  an increase of 26.06 % have been observed in the number of students from the Republic of Turkey placed in our university. Regarding the country in general, our university has become the top university amongst the universities of the Turkish Republic of Northern Cyprus increasing number of student placements, both in terms of number and percentage, compared to the previous year.

 

On the other hand, considering the number of equivalent students, our institution has become the university where the highest number of equivalent students have been placed this year.

 

When the number of student placements both from the TRNC and the Republic of Turkey is considered,  I believe we had a successful period of work in this respect. Now, our current goal will be to ensure the registration of the students who have been placed to our University with the minimum number of losses. In addition to all, our work regarding the placement of international students into our programs continues at full speed.

 

I would like to convey my gratitude and most sincere appreciation to all our academic and administrative staff, especially the Promotion Committee and the Promotion Office of our University, for their valuable contributions to the work done during this difficult process.

 

Best regards,

 

Prof. Dr. Aykut HOCANIN

Rektör / Rector

 

Paylaş

Önceki Haber

UKÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cahit Nuri 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeni ile açıklamada bulundu.

Sonraki Haber

DAÜ SİNEMA VE TELEVİZYON BÖLÜMÜ ÖĞRENCİSİ NİMA DJAVIDANI’YE EN İYİ SENARYO ÖDÜLÜ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × two =

error: Kopiyalamak Yasakdır !!