Pandemi senaryoları ruh sağlığımızı etkiliyor

UKÜ Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi (PDAREM) Uzman Psikoloğu Huriye Koruşan ülkede artan vakalar ve alınan kararların insanlar üzerindeki psikolojik etkisini değerlendirdi.

 

Pandemi senaryoları ruh sağlığımızı etkiliyor

 

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi (PDAREM) Uzman Psikoloğu Huriye Koruşan ülkede artan vakalar ve alınan kararlarla ilgili bir bilinmezlik olmasının anlaşılır bir korkuya neden olduğunu belirterek, bu durumun ruh sağlığı ile ilgili problemlere, uyku ve yeme düzeninde değişikliklere, konsantrasyon toplamada zorlanmaya, tütün ve madde kullanımında artışa sebebiyet verebileceğini ifade etti.

 

Salgınla ilgili en kötü senaryolara defalarca maruz kalmanın yıpratıcı olduğunu kaydeden Koruşan, haberlerin güvenilir kaynaklardan takip edilmesi, kaygı yaratan durumların fark edilmesi ve bireylerin kendi kontrol edilebilecekleri önlemler alması konusunda tavsiyelerde bulundu.

 

Olumlu bilgilere odaklanın

 

Uzman Psikolog Koruşan kişilerin kendilerini güvende hissetmek için yapabilecekleri konusunda da bilgi vererek, fiziksel olarak sağlığa dikkat etmek yanı sıra olaylara yapıcı bakabilmenin de büyük önemi olduğunu hatırlattı.

 

Fiziksel olarak sağlıklı olmak için dengeli beslenmeye dikkat edilmesi, gevşeme egzersizleri ve meditasyon yapılması önerisinde bulunan Koruşan, olaylara yapıcı bakabilmek için de haberlerde öne çıkan olumlu bilgilere odaklanılması gerektiğini söyledi.

 

Her birey kendi önlemini almalı

 

Huriye Koruşan tüm dünyadan uzmanların salgın konusunda çalışmalar yaptığını hatırlatarak, “Kişiler hasta olduğunu bilmeden virüsü en hafif belirtilerle geçirebiliyor. Hasta olan birçok kişi iyileştiriliyor. Maske takmanın, elleri sık sık yıkamanın ve sosyal mesafeye dikkat etmenin koruyucu etkisi buluyor” dedi.

 

Her bireyin kendi önlemlerini alması ve kalabalık ortamlarda uzun süre kalmamasının salgının yayılma hızını düşürttüğüne de dikkat çeken Koruşan, “Ayrıca güvendiğiniz kişilerle COVID-19 gündemi dışında konuşmanız da ruh sağlığınız açısından faydalı olacaktır. Sürekli olarak aynı konunun olumsuz yönlerini konuşmak sizleri yıpratır” ifadesini kullandı.

 

Uzman Psikolog Koruşan son olarak stres ve kaygı ile sağlıklı bir şekilde baş etmenin net düşünebilmeyi sağladığını belirterek, “Kendimizi ve değer verdiklerimizi korumaya yardımcı olmamız, toplumu daha güçlü hale getirecektir” dedi.

Paylaş

Önceki Haber

Pandemi Konusunda Konuşurken Dikkat

Sonraki Haber

YENİBOĞAZİÇİ BELEDİYESİ’NDEN SALAMİS KAMPİNG TESİSİ İLE İLGİLİ DUYURU

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 − six =

error: Kopiyalamak Yasakdır !!