GKK’da Görevli Uzman Psikolojik Danışman Ertuna: “Askerlerimiz Şu An En Güvenli Yerde”

GKK’da Görevli Uzman Psikolojik Danışman Ertuna: “Askerlerimiz Şu An En Güvenli Yerde”

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli Uzman Psikolojik Danışman Banu Ertuna, Radyo Güven’de Kovid -19 Salgınına Özel Hazırlanan ve Gülçin Başaran’ın sunduğu programa konuk olarak, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın toplumdan bağımsız bir bünye olmadığını, toplum bu süreçte ne yaşıyor ise Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na da sirayet ettiğini kaydetti.

Uzman Psikolojik Danışman Banu Ertuna, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın devlet ve hükümet bazında alınan tüm tedbirleri kendi bünyesinde de koruma ve önleme amaçlı aldığını belirtti.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki yaş skalasına bakıldığı zaman bünyede bulundurulan grubun daha çok ergen gelişim döneminde bulunan grup olduğunu ifade eden Uzman Psikolojik Danışman Ertuna, “Hem onların gelişim döneminin özgün özellikleri baz alınarak, hem kurumsal yapı hem de toplumsal yapıyla da ilişkilendirerek, Sağlık adına bir takım önlemler alınıyor” ifadesini kullandı.

Uzman Psikolojik Danışman Ertuna, askerlerin izinleriyle ilgili alınan önlemlere de değinerek, “ Biliyorsunuz ergenler sosyal grup. Onlar akranlarıyla Eğlenmekten, seyahat etmekten, gezmekten hoşlanan, evden çok dışarıda vakit geçirmekten hoşlanan grup, bilindiği üzere de Kovid-19 bunu çok seviyor. Yani bir şekilde bundan besleniyor. Dolayısıyla bu gençleri bu yapılarından biraz daha uzak tutarak, Birliklerinde kalmalarını sağlayarak, salgının daha da yayılmasını önlemek iyi bir tedbir” dedi.

Uzman Psikolojik Danışman Banu Ertuna şöyle devam etti:
“Biz gençlerimizi Birliğin içerisinde daha izole, daha salgından uzak tutmaya gayret gösterirken, onların dışarıyla olan temaslarını olabildiğince en aza indirmeye özen gösterirken, dışarıdan gelebilecek her türlü riske karşı korumak niyetinde yaklaşıyoruz. Dolayısıyla aile ziyaretlerinde de kısıtlamalar, önlemeler alınabilecek tedbirler arasında en etkinler olarak gözüküyor.”

Askerlerin ve personelin Mart ayında itibaren oldukça deneyimli, bilinçli ve bilgili olduklarını dile getiren Uzman Psikolojik Danışman Banu Ertuna, Kovid -19’un yaratmış olduğu sağlık etkilerinin yanında pek çok psiko-sosyal etkileri de olduğunu kaydetti.

Askerlerin Birliklerin de kalmasının daha güvenli olduğunu bunun sebebinin ise askerde hijyen koşullarının en üst sevide olduğunu ve düzenli beslenme konusunun ordu içerisinde olmazsa olmazı olduğunu belirten Ertuna, “Dolayısıyla askerlerimiz bu konuda da daha korunaklılar” dedi.

Bu dönemde Fiziki tedbirlerin yanında sosyal tedbirlerle de tanışıldığını dile getiren Ertuna, “Bunlar temasta olma, dokunma, yakın durma, tokalaşma, uzak dur gibi… Bu sosyal mesafeyle ilgili tedbirlerde toplu yaşam alanlarında çok daha etkin uygulanması gerekir. Bu noktada askerlerimize oldukça itinalı ve özenli yaklaşma eğiliminde oluyor komutanlık” ifadesini kullandı.

Ertuna şöyle devam etti:
“Askerlerimizin bu dönemde sosyal mesafeyle ilgili sıkıntılarını konuşarak anlatmasını sağlamak, belki o sosyal etkinin yaratmış olduğu psikolojik zedelenmeyi bir nebze olsun azaltabiliyor. Bizler Rehberlik Danışma Merkezleri olarak aktif rol oynuyoruz bu konuda. Askerlerimizde bu yönde telkinlerle teskin etme gayreti içerisine giriyoruz. Çok da etkin neticelerini alıyoruz aslında. Çünkü bizler duyguları aktarma konusunda da, duyguları dillendirme konusunda da aslında çok da istekli ve hevesli değilmişiz onu görüyoruz. Ve bazen böyle şaşkınlık içerisinde de o süreci gözlemleyebiliyoruz. Dolayısıyla büyük bir genç grubu, kitlesi şu anda askerlik hizmetini yerine getiriyor ama pandemiyle askerlik hizmetini eşleştirdiğimizde aslında sağlıklı beslenme, düzenli yaşam hijyen kuralları gibi en etkin yöntemler zaten Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde bir rutin.”

“Gençler Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda şu anda askerlik görevini yerine getirmiyor olsalardı, evlerinde kalmak durumunda kalacaklardı” diyen Ertuna, Gençlerin akran ve sosyalleşme istediğini, sosyal atmosferin de zaten birliklerde bulunduğunu, hepsinin yaşıt olduğunu ve bu sürecin onlar için bir avantaj olduğunu, onların da bunun farkında olduğunu kaydetti. Ertuna, askerlerin sürecin ilk aşamasından da deneyimli olduğunu, şu an beklendik bir şeyi yaşadıklarını ve dolayısıyla çok da yoğun bir psikolojik olumsuz etki altında olmadıklarını dile getirdi.

Askere yeni katılan ve birliklerine yeni dağılan bir grubun olduğunu belirten Uzman Psikolojik Danışman Banu Ertuna, pandemi sürecini birliklerde geçirmeye yeni başladıklarını, dolayısıyla psikolojik hizmetlerin ve psikolojik desteğin onlara daha yoğun olacağını, onların adaptasyonları için daha etkin bir çaba gerçekleştirildiğini vurguladı.

Ertuna, bazı çocukların ailelerinin bu pandemi sürecinde çok kaygılı olduğunu ama pandemi sürecinde asker olmakla ilgili pek çok olumlu durumu da sayabileceğini söyledi.

Ertuna programda, “Aralarında çok spesifik manada gerçekten kaygı sıkıntıları yaşayan, baş etmekte güçlük çeken askerlerimiz olursa, onları da tedavilerini kesinlikle aksatmadan hem psikolojik hizmetler, Rehberlik Danışma Merkezleri ayağı, hem de ihtiyaç halinde bir medikal tedavi için psikiyatrik takip şeklinde gerekli koordinasyonlar hızla geciktirmeksizin sağlanıyor” dedi.

Endişe eden ailelere de seslenen Ertuna, çocukların şu an en güvenli yerde olduğunu belirterek, “Çocukların hem fiziksel sağlıkları alınan hijyen tedbirleriyle, hem psikolojik sağlıkları uzman kişilerin elinde. Her birliğe yetişecek bir Uzman Psikologumuz var. Herhangi bir endişeleri kaygıları olmasın ailelerimizin. Aileler zaten bir iletişim bir irtibat halinde olabilirler, komutanlarıyla, Rehberlik Danışma Merkezleriyle. Bunlarla ilgili herhangi bir endişeleri varsa rahatlıkla da ulaşabilirler. Hiçbir sorun yok” ifadesini kullandı.

Uzman Psikolojik Danışman Banu Ertuna, şunları kaydetti:
“Disiplinin etkin bir şekilde işlediği bir bünyeden bahsediyoruz ancak bu disiplinle beraber moralinde ne kadar önemli olduğunun bilincinde ve şuurunda olan bir kurumdan bahsediyoruz. Dolayısıyla Askerlerin eğer ki moral seviyelerini yüz yüze temasla önleyerek düştüğü gözlemlenirse, bir takım işte komutanların telefonları aracılığıyla, ailelerle çocukların bizzat irtibatının sağlanması, daha görevlendirmelerde, vazifelerde, günlük faaliyetlerde daha ılımlı yaklaşımların sergilenmesi, çocukların morallerinin yükseltilmesi ve yüksek tutulması adına da gerekli tedbirlerin alınması yönünde bir sürü yasamız var. O yüzden aileler bu konuda endişe etmesinler lütfen.”

Programın sonunda her türlü iletişime hazır olduklarını kaydeden Ertuna, “En ufak bir kaygı duyumsayan aile var ise ilgili birlikleriyle onlara gönderilen irtibat mektubundaki ulaşım araçlarıyla ulaşabilirler” dedi.

Programda, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli Mükellef Piyade Çavuş Serter Ak, gerekli önlemleri komutanların aldığını bu konuda ön görülü olduklarından dolayı komutanlara teşekkür etti.

Birliklerde herkesin dışarıdan gelen sivil personelin de maskeli ve sosyal mesafe kurallarına uygun davrandığını kaydeden Mükellef Piyade Çavuş Serter Ak, “Şu an biz daha rahatız” dedi.

Komutanlarla fiziksel bir temasın bulunmadığını, sözlü temasların ise maskeli ve sosyal mesafe kurallarına uygun gerçekleştirildiğini ifade eden Mükellef Piyade Çavuş Serter Ak, “Gerekli koruma sağlanır” dedi.

Mükellef Piyade Çavuş Serter Ak, koğuşlarda da gerekli tedbirlerin alındığını, yatakların azaltıldığını gerekli havalandırılmanın, temizliğinin ve ilaçlamanın yapıldığını söyleyerek, “Oldukça emniyetteyiz” diye konuştu.

Mükellef Piyade Çavuş Serter Ak, programın sonunda telefonda nişanlısıyla görüştü.

Paylaş

Önceki Haber

DENKTAŞ, GENÇLERE SESLENDİ…

Sonraki Haber

TDP ile KTİMB salgınla mücadeleyi görüştü

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen + 10 =

error: Kopiyalamak Yasakdır !!