SAĞLIK BAKANLIĞI AÇIKLAMA

SAĞLIK BAKANLIĞI AÇIKLAMA

45/2018 Bulaşıcı Hastalıklar Yasası Kapsamında Toplanan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi Tarafından Alınan Kararlar Doğrultusunda Sağlık Bakanlığı Aşağıda Belirtilen Ek Tedbir Kararlarının Uygulanmasına Karar Verdi.

1. 20 Eylül 2020 tarihine kadar alınan karantina kararları 01 Ekim 2020 saat:23:59 tarihine kadar uzatılacaktır.

2. Seçim ve halkoylaması propagandaları süresince elden broşür dağıtılması bulaş riskini arttıracağı nedenle bu uygula yapılmayacaktır.

3. Meyhane, restoran ve bet ofislerinin belediyeler tarafından daha sık ve sürekli denetlenecek, kurallara uymayan iş yerleri kapatılacaktır.

4. Mesafe kurallarına uyulmadığı nedenle 01 Ekim 2020 tarihine kadar barlar kapatılacaktır.

5. Ülkeye B ve C grubu ülkelerden giriş yapacak öğrenciler uçağa biniş tarihinden önceki 0-120 saat içerisinde yapılan ve sonucu negatif olan PCR test sonucunu KKTC’ye girişlerinde görevlilere vererek ülkeye girebileceklerdir. B grubundaki ülkelerden gelenler 7 gün süre ile, C grubundaki ülkelerden gelenler ise 14 gün süre ile karantinada kalacaklardır.

6. Karantinaya alınan herkese karantina sürelerinin bitiminde (7. Günün sonunda veya 14. Günün sonunda) PCR testi yapılacaktır. Kişilerin karantina sonunda alınan PCR test sonuçlarının negatif olması kaydı ile karantina süreleri tamamlanacaktır.

Paylaş

Önceki Haber

BASIN BÜLTENİ

Sonraki Haber

SAĞLIK BAKANLIĞI COVİD -19 SPESİFİK İMMÜN PLAZMA BAĞIŞLARI HAKKINDA AÇIKLAMA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen − nine =

error: Kopiyalamak Yasakdır !!