Navlun ve gümrük desteği ihracatın can suyudur

Navlun ve gümrük desteği ihracatın can suyudur

Avrupa Birliği Adalet Divanı (ABAD)’nın 1994 yılında aldığı kararlar sonrasında, ülkemizde üretilen ürünler haksız ambargolara maruz kalmaktadır. Bu durum sanayicilerimiz tarafından üretilen ürünlerin ihraç edilirken ek maliyetlerle karşılaşmasına neden olmaktadır.

Bu bağlamda ortaya çıkan haksız rekabet koşulları doğrudan sanayicilerimizin ihracat kapasitelerini, üretim kapasitelerini ve uluslararası ihalelere katılımını olumsuz yönde etkilemektedir. Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında imzalanan İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşmaları kapsamında, ihracatımızın sürdürülebilir bir yapıda devam ettirilmesi açısından hayati öneme sahip navlun ve gümrük desteği sağlanmaktadır.

İhracat yapan sanayicilerimiz söz konusu desteklere göre maliyetlerini hesaplamakta, faaliyetlerini planlamaktadır. Ancak, bir süredir destek ödemelerinde yaşanan gecikmelerden ötürü, sanayicilerimiz maddi sıkıntılar yaşamış, personel azaltma zorunda kalmış, hatta yeni ihracat imkanlarından yararlanamamıştır.

İçerisinden geçmekte olduğumuz COVİD-19 pandemi sürecinde, turizm ve yükseköğrenim gelirlerimizin düştüğü bir ortamda, ülkemize döviz getirebilmek ve ihracatımızı geliştirmek büyük önem arz etmektedir. Sanayi Odası olarak, yerli üretimin ve ihracatın, bu zor dönemlerde üzerinde yoğunlaşmamız gereken en önemli konular arasında olduğunu belirtmek istiyoruz.

Odamız, ihracatçı üyelerimizle söz konusu desteklerin ödenmesi konusunda bir süredir girişimlerde bulunmaktadır. TC Cumhurbaşkanlığı Yardımcısı Sn. Fuat Oktay ile gerçekleştirilen toplantıda Odamızın gündeme getirdiği bu konuya, Sn. Fuat Oktay’ın hassasiyet ve destek göstermesi sanayicilerimiz için moral ve motivasyon kaynağı olmuştur. Bunun birlikte, KKTC Başbakanlığı’nın desteği ile 4 milyon TL’lik bir ödeme yapılacak olmasını memnuniyetle karşılıyoruz.

Bu kapsamda, sanayicilerimizin geri kalan navlun desteği alacaklarının tamamlanması yönünde gerekli girişimlerin KKTC Başbakanlığı tarafından başlatıldığını ve ödemenin geri kalan kısmının da en kısa sürede ödeneceğinin bilgisini almış bulunmaktayız. Bu süreci yakinen takip edeceğimizi ifade etmek istiyoruz.

Üyelerimizle yaptığımız istişarelerde gündeme geldiği üzere, navlun ve gümrük desteklerinin devam etmesi, istihdamın artırılmasını, yeni girişimcilerin ihracata yönelmesini,  yeni ihraç ürünlerimizin oluşmasını ve daha önce ihracat yapamadığımız ülkelere ürün gönderilmesini sağlayacaktır. Sanayi sektörüne verilmekte olan navlun ve gümrük vergisi desteği, ihracatımızın sürdürülebilir bir yapıda geliştirilmesi, istihdamın artırılması ve devamı için can suyudur.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Candan Avunduk

Yönetim Kurulu Başkanı

Kıbrıs Türk Sanayi Odası

Paylaş

Önceki Haber

Aydın’dan Romanya’da hem madalya hem rekor

Sonraki Haber

Çocuğunuz Yemek Yemiyor Mu?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 + 2 =

error: Kopiyalamak Yasakdır !!