ÖZERSAY’DAN BM’YE NET MESAJ

ÖZERSAY’DAN BM’YE NET MESAJ

ÖZERSAY BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GENEL SEKRETER YARDIMCISI İLE GÖRÜŞTÜ

Özersay, “Kıbrıs Rum liderliği hem bölgeyi hem de Kıbrıs adasını tehlikeye atan gerginlik siyasetinden ve ekonomimizi hedef alan uygulamalarından vazgeçmelidir”

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay BM Genel Seketeri’nin Barış Operasyonlarından Sorumlu Yardımcısı Jean-Pierre Lacroix ile görüştü. Bakan Özersay, özellikle son dönemde iyice artan Kıbrıs Rum provakasyonlarının hem adada hem de bölgede gerginliği sürekli olarak tırmandırdığını bu dönemde BM’den beklentimizin Rum liderliğinin net şekilde uyarılması olduğunun altını çizdi.

Dışişleri Bakanı Özersay, pandemi döneminden önce Rum liderliğinin bazı sınır kapılarını kapatarak doğrudan Kıbrıs Türk ekonomisini hedefleyen adımlar attığı, Kıbrıslı Rumların KKTC’ye geçişlerinde yarattığı zorlukların devam ettiğini ifade etti. Bunlara ek olarak AB vatandaşları dahil üçüncü uyrukluların Güney Kıbrıs’tan ülkemize geçişlerine de izin vermediğinin altını çizen Özersay, Rum liderliğinin yarattığı bu durumun iki taraf arasında mevcut güven sorununu daha da derinleştirdiğini ifade etti.

BM Genel Sekreteri’nin özellikle tüm ülkelerin kapanmaya gittiği dönemde yeni bir inisiyatif alarak küresel çatışmaların ve uyuşmazlıklara son verilmesi çağrısı bulunurken tam da bu dönemde Kıbrıs Rum tarafının askeri açıdan da kışkırtmalarını sürdüğünü, kapanma döneminde tüm sınır boyuna 187 ağır makineli silah mevzileri yerleştirdiğini, yabancı güçleri savaş uçakları da dahil olmak üzere Güneyi kullanmaları için teşvik ettiğini ifade etti. Tüm bu faaliyetlerin Genel Sekreterin yaptığı çağrıyla tamamen ters bir durum teşkil ettiğini, bu durumun Kıbrıs Rum liderliğine en açık şekilde iletilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, ülkemizdeki seçimlerin ardından Kıbrıs sorununa dair nasıl süreçlere ihtiyaç duyulacağı konusunda da BM yetkilileriyle fikir alış verişinde bulundu.

Bakan Özersay, Kıbrıs Türk tarafının diyalog ve işbirliğine taraf olduğunu ve buna hazır olduğunu her platformda dile getirdiğini, bunu sadece doğal gazla sınırlamadığını adadaki iki Halkı ilgilendiren tüm konularda bunu yapmaya hazır olduğumuzu bir kez daha yineledi.

Birlişmiş Milletler Genel Kurulu kapsamında alınan karar doğrultusunda görüşme tele-konferans yöntemiyle gerçekleşti.

Paylaş

Önceki Haber

Yakın Doğu Üniversitesi COVID-19 ile İlgili Bilimsel Çalışmalarıyla Dünya Sağlık Örgütü Listesinde…

Sonraki Haber

DENKTAŞ: “ERDOĞAN’IN GENİŞ KATILIMLI BÖLGESEL KONFERANS ÖNERİSİNİ SELAMLIYORUM”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × four =

error: Kopiyalamak Yasakdır !!