Basın Bildirisi

Basın Bildirisi

Haziran ayında, kapıların tekrar açılması gündeme geldiğinde defalarca uyarmıştık. Yüksek Risk Grubu ülkelerden gelenlere karantinasız giriş hakkı verilirse, salgının çok daha şiddetli tekrarlayacağını ve sağlığın yanında ekonominin de çökeceğini söylemiştik. Bu yüzden güvenli ülke turizm konsepti oluşturmuş ve bunun uygulanması durumunda, öğrenci başta olmak üzere, birçok kişinin, virüsten arındırılmış bir ülkede yaşamak isteyeceğinden, ülkenin ekonomisinin zora girmeden ve sağlığımızı da koruyarak bu kötü günleri atlatacağımızı vurgulamıştık. O günlerde bu konuda örgütlerden çok destek görmemiştik.

Bugün geldiğimiz noktada, salgın aldı başını gidiyor ve tüm sektörler zorda. Esas lokomotifimiz olan eğitim sektörü, salgının kontrolden çıkmasından dolayı uzaktan eğitim kararı verdi. Bu da, bir nefes almak için öğrencileri bekleyen esnafı üzdü ve belki de son umutları da suya düştü.

Bu noktada esnafımızın isyanı anlaşılabilir olmakla birlikte, tepkilerinin üniversitelere yoğunlaşması doğru değildir. Ekonomik Örgütler Platformunun da esnafın üniversitelere karşı yapacağı eylemi destekliyor olması ne yazık ki, hala sorunun kaynağını görmek istemediklerinin bir göstergesidir. Sorun, riskli ülkelerden gelişlere 14 gün karantina uygulanmamasıdır. Ve bu böyle devam ettiği sürece bilinmelidir ki sadece güz dönemi değil, bahar dönemi de kaybedilecektir.

Başta esnaf olmak üzere, tüm örgütlere çağrımız, tepkilerini, aldığı yanlış kararlar ve uygulamalarla, bu yaşadığımız kontrolsüz salgının sorumlusu olan hükümete yoğunlaştırmaları ve esas sorun olan karantinasız girişlere karşı durmalarıdır. Haziran ayından itibaren bu uygulamayı yapsalardı ekonomimiz bu kadar dibe vurmazdı.

Saffet Aşıksoy

Başkan ve Sözcü

Sosyal Adalet Hareketi ve Karantinasız Girişlere Hayır Grubu

Paylaş

Önceki Haber

Gürcafer: “Kamu çalışanlarının Maliye Bakanı…”

Sonraki Haber

Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane’den Sosyal Sorumluluk Örneği: “Her Atık Çöp Değildir…”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 + 10 =

error: Kopiyalamak Yasakdır !!