DAÜ’DE İÇ MİMARLIK TÜRKÇE YÜKSEK LİSANS PROGRAMI AÇILDI

DAÜ’DE İÇ MİMARLIK TÜRKÇE YÜKSEK LİSANS PROGRAMI AÇILDI

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık Bölümü altında açılan “İç Mimarlık” Türkçe Tezli Yüksek Lisans Programı, Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) tarafından onay aldı. İç Mimarlık Türkçe Tezli Yüksek Lisans Programı, 12 Ekim 2020 itibarıyla, DAÜ Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık Bölümü bünyesinde eğitim ve öğretim hayatına başlayacak. 2020-2021 Akademik Yılı’nda ilk kez öğrenci alacak olan program, mezunlarının akademik gelişimlerini bir üst düzeye taşımayı hedefliyor.

Kimler Başvurabiliyor?
İç Mimarlık Türkçe Tezli Yüksek Lisans Programı’nın açılmasıyla ilgili yapılan açıklamada, “Programın açılma nedenleri ve buna bağlı olan stratejik hedefler çok boyutludur. Bu hedeflerin en önemlisi, alanla ilgili araştırmaları ana dilde yüksek lisans öğrencilerine aktarmak ve akademik çalışmalar yaparak, kaynakları artırmaktır. Programın temel hedefleri; yüksek lisans öğrencilerinin disiplinlerarası bir çerçevede iç mimarlık ve ilgili alanlarda kuramsal çalışma yapmalarına olanak sağlamak yanında, onları kuram ve pratiği birbirine bağlayabilecek; iç mimarlık sorunlarını tanımlayacak; irdeleyecek ve alternatif çözümler üretecek bir düzeye getirmektir. İç Mimarlık Türkçe Tezli Yüksek Lisans Programı, iç mimarlık ve tasarım ile ilişkili disiplinlerden gelen, lisans eğitimini tamamlamış öğrencilere açık olacaktır. Bahsedilen programlar dışındaki tasarımla ilgili veya ilgi kurulabilecek bölümlerden mezun olan adaylar, bilimsel hazırlık dersleri alması koşulu ile programa kabul edileceklerdir” denildi.

Mezunlar Hangi Alanlarda Çalışabilecek?
İç Mimarlık Türkçe Tezli Yüksek Lisans Programı, mezunlarına, ‘İç Mimarlık’ alanında çok çeşitli kazanımlar sağlamayı hedeflemektedir. Bunlar arasında iç mimarlık alanında çok çeşitli konularda özgün birikim ve yeni bakış açıları ile uzmanlık elde edilmesini öngören akademik araştırma bulunmaktadır. İç Mimarlık Türkçe Tezli Yüksek Lisans Programı mezunları, doktora programlarına kaydolma imkanı sayesinde akademik kariyer imkanına da sahip olacaklardır. Mezunların belirli konularda uzmanlaşması piyasa ortamında da çeşitli kapılar açacak ve diğer meslektaşlarından öne çıkaracaktır. Söz konusu uzmanlıkları sayesinde proje ekiplerinde önemli konumlar elde edebilecekleri gibi, özel sektörün birçok branşında da yaratıcı iş imkanları yakalayabileceklerdir.
Ne Gibi Avantajlar Sağlayacak?
Programdan mezun olacak olanların ne gibi avantajlara sahip olacağına ilişkin ise, “İç mimarlık eğitimi ile saygın ve deneyimli bir konuma sahip DAÜ İç Mimarlık Bölümü; mezunlarına kazandıracağı akademik birikim, eleştirel bakış açısı, alan ile bağlantılı birçok konuda uzmanlaşma imkanı, kuram ve pratik arasında kuracağı bilimsel bağ ve çağdaş vizyon ile DAÜ İç Mimarlık Türkçe Tezli Yüksek Lisans Programı mezunu olmak, iş ve akademik çevrelerde bir avantaj olarak karşılanacaktır. Bunun yanında, İç Mimarlık Türkçe Tezli Yüksek Lisans Programı mezunlarının bireysel gelişimlerine yapacağı özgün katkılarla geleceklerini planlarken yeni ufuklar açmalarına katkıda bulunacaktır” denildi.

Adayların DAÜ Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü’nün minimum başvuru koşullarını sağlamaları gerekiyor. Başvuru sırasında gerekli olan belgeler için https://grad.emu.edu.tr sayfası ziyaret edilebiliyor ve aynı sayfadan başvuru yapılabiliyor.

Paylaş

Önceki Haber

MECLIS YASAMA YILI ACILIŞ

Sonraki Haber

İYİ PARTİDEN SPORA DESTEK

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 3 =

error: Kopiyalamak Yasakdır !!