5 Ekim 2020 Dünya Öğretmenler Günü

5 Ekim 2020 Dünya Öğretmenler Günü:

“Benzeri görülmemiş bir yıl ”

Öğretmenler: Krizde liderlik, geleceği yeniden hayal etme ‘

2020 herkes için çok zor bir yıl oldu ve öğretmenler bu yıldan özellikle etkilenen olmuştur. Dünya genelinde uygulanan eşi görülmemiş okul kapanışları, öğretmenleri birkaç gün içinde uzaktan öğretime ve öğrenime geçmeye zorlamıştır. Bu zor süreçte öğretmenler, öğrencilerine ulaşmak için olanaksızlıklara ve hazırsızlıklara rağmen çaba sarf etmiştir.  Bununla birlikte, birçoğu kendi ailelerine bakmaya çalışırken artan iş yükü ve stresle başa çıkmak zorunda kalmıştır.

Pandemi, eğitim sistemlerinin kronik olarak yetersiz finansmanı ve öğretmenlere devlet desteğinin olmaması da dahil olmak üzere yıllardır vurguladığımız temel eşitsizlikleri ortaya çıkarmıştır. Ayrıca öğretmenlerin ve okulların tüm toplumlarımızda oynadığı temel rolü de göstermiştir. Artık birçok ebeveyn, öğretmenlerin zor ve karmaşık işlerini çok daha iyi anlamaktadır. Aynı zamanda, okulları yeniden açma yarışı, birçok öğretmeni enfeksiyon riskiyle karşı karşıya bırakmaktadır. Sendikalar herkesin sınıflara güvenli bir şekilde dönüşünü sağlamak için mücadeleye girmiştir.

Eğitim Enternasyonali Çağrısıyla

Küresel dayanışma: 24 saatlik çevrimiçi öğretmen kutlaması

Bu kritik zamanda, dünya genelinde öğretmenlerin bir araya gelmesi esastır. Bunu gerçekleştirmek için Eğitim Enternasyonali, tüm dünyayı kapsayan 24 saatlik canlı etkinlikle, tarihteki en büyük çevrimiçi öğretmen toplantısına ev sahipliği yapacaktır.

Meslek olarak birlik halinde olmak, başarılarımızı kutlamak ve her okul ve toplumda gerçek değişimi başlatmak için harekete geçmemiz için bir fırsat olacaktır.

Bizler Eğitim Enternasyonali (EI) ve Avrupa Sendikaları Eğitim Komitesi (ETUCE) üyesi Kıbrıslı Öğretmen Sendikaları olarak öğretmenlerimizin dünya öğretmenler gününü kutlar, ülkemizde ve dünyada kamusal, nitelikli, bilimsel eğitimin anahtarı ve toplumun aydınlık yüzü olan öğretmenlere gerekli desteğin verilmesi, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve ilerletilmesi, nitelikli ve verimli eğitim için malzeme ve çevirim-içi donanımın sağlanması, kamusal, nitelikli eğitime yatırım yapılması gerekliliğini ve ivediliğini vurgular,  bu konuda sorumlu olan hükümet ve eğitim bakanlıklarının görevlerini yerine getirmeleri çağrısında bulunmaktayız.

Diğer yandan, bölünmüş adamızda tüm olanaksızlıklara ve yalnızlaştırılmalarına rağmen mesleklerini tüm özverileriyle sürdürmekte olan değerli öğretmenlerimiz ayrıca ülkemizde barış ve federal temelde çözüme ulaşılması yönünde, gelecek nesillere empati, hoşgörü ve barış diliyle eğitim vermeyi kendine görev bilmektedir.

Savaşsız, sömürüsüz bir dünya ancak aydın ve ilerici öğretmenlerle mümkündür.

KTOEÖS- OELMEK -KTÖS- POED- DAÜSEN – OLTEK

Paylaş

Önceki Haber

Basın Açıklaması

Sonraki Haber

Başbakanlık açıklama

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one − one =

error: Kopiyalamak Yasakdır !!