DÜNYA GIDA GÜNÜ – DÜNYA HASTA GEZEGEN HASTA

DÜNYA GIDA GÜNÜ – DÜNYA HASTA GEZEGEN HASTA

 

Gezegenimizi ve geleceğimizi korumak, iklim değişikliğine bağlı kuraklık ve buna bağlı hastalıklara dur diyebilmek için   ve COVİD-19 gibi bir hastalığın yayıldığı pandemi sürecinde  yerel  gıdaya yerel mutfağa  ve mevsiminde üretime öncelik verilmesi gereklidir. “Pandemi ile Dünya  değişiyor, o halde açlığa ve başka salgın hastalıklara karşı   kuraklığa direnç gösterebilecek yerel  tohumların yaşatılacağı bir ortamda  biyolojik çeşitlik ile  tarım da değişmelidir.

 

Toprak hasta, hava hasta, su hasta yani gezegen hasta. Dünyanın bir bölümü açlık çekerken, diğer tarafta fazla kilolu ve obez bireylerin sayısının artması, saniyeler içinde tonlarca gıdanın israfı varken bireysel sağlık ve iyileşme mümkün olamaz.

“KANSERİ YÜZDE 50 ÖNLEYEBİLİRİZ”
“Yalnız tarladan sofraya değil, tohumdan sofraya gıda zincirinin denetlenebileceği bir sistem ile iyi, temiz, adil bir gıdanın savunucuları olarak; iyi, temiz, adil bir dünya için ne yediğimizi bilmek istiyoruz. Yıl 2020 ülkemizde  hala tam anlamıyla  GIDA GÜVENLİĞİ YASASI  yok .  Bu ortamda SLOW FOOD temelinde  Cittaslow kriterleri tam olarak uygulansa kanser vakalarının bile  yüzde 50’sini önleyebiliriz.”

 

UMUT KURŞUN

SLOW FOOD SALAMİS LİDERİ

Paylaş

Önceki Haber

DAÜ SİNEMA KULÜBÜ YENİ BİR SOSYAL SORUMLULUK PROJESİNE DAHA İMZA ATTI

Sonraki Haber

Nobel Ödüllü Dr. Azhari Fatahalla Ahmed, Yakın Doğu Üniversitesi’nin COVID-19’un Yayılmasını Önlemek İçin Hayata Geçirdiği Burun Spreyi Projesini Değerlendirdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 4 =

error: Kopiyalamak Yasakdır !!