Emily’nin Parizyen Stili

Netflix’in yeni dizisinde Paris ve Parisli lüks moda markaları başrol oyuncularından rol çalıyor.

Netflix’in yeni dizisi Emily In Paris bu dönem en çok konuşulan yapımlardan biri. Diziyi beğenenler olduğu kadar eleştirenler de çok var. 2 Ekim’de yayınlanan dizinin bu kadar büyük beklenti yaratması ise epey normal. Bunun nedeni ise Sex and the City’nin yaratıcısı Darren Star ile aynı dizinin unutulmaz kostümlerine imza atan tasarımcı Patricia Field bu dizide de aynı görevleri üstlenmeleri. Dizi bir sosyal medya marketing gurusu olan Amerikalı Emily’nin hayalindeki işi Paris’te bulmasıyla başlıyor. 10 bölümlük dizi Lily Collins’in canlandırdığı, tek kelime Fransızca bilmeyen Emily’nin Paris’te yaşadığı eğlenceli ve romantik olayları anlatıyor. Dizinin aldığı eleştirilerden en önemlisi günümüz Paris yaşantısını çeşitlilikten uzak, tek renkli olarak göstermesi. Özellikle Fransız izleyiciler bunun gerçeği yansıtmadığı konusunda hemfikir.

Ancak biz dizinin kendisini bir kenara bırakıp Patricia Field’ın Emily için tasarladığı ve Carrie Bradshaw’un stilini anımsatan abartılı kıyafetlerine bir göz atalım. Ne de olsa söz konusu Jean Paul Gaultier, Dior, Givenchy ve Chanel gibi birçok tasarımcının oyunculardan rol çalan giysi ve aksesuarları olunca modadan bahsetmemek mümkün değil…

İşte Emily’nin, Field imzalı Parizyen stilinden en çok öne çıkan detaylar.

Karışık ve Renkli Desenler

Emily’nin giysileri çoğunlukla yalnızca rengarenk olmakla kalmıyor, aynı zamanda birbirinden farklı renkli desenleri birbiriyle karıştırarak da giyiyor. Eyfel Kulesi desenli bir gömleğin yılan derisi baskılı bir etekle tuhaf ama göz alıcı bir biçimde uyacağını Field’dan başkası muhtemelen düşünemezdi.

Bere

Fransız stilini biraz klişe bir bakış açısıyla düşünecek olursak akla ilk gelenlerden biri yan takılmış ressam beresi olacaktır. Emily de Paris’teki ilk günlerinde bu klişenin izinden gidiyor ve kırmızı beresini siyah beyaz ekoseli şortlu takımı ve Chanel çantasıyla tamamlıyor. Klişe bile olsa çarpıcı bir Parizyen kombini olduğu kesin.

Yeşil Üstler

Emily soğuk Paris havasını canlı renkteki yeşil palto, hırka ve ceketleriyle ısıtıyor. Dizide birkaç farklı tonda ve stilde yeşil üst giyerken gördüğümüz karakterin en dikkat çekici seçimi ise Chanel Cruise 2020 koleksiyonundan bir parça olan kare kesimli ve bol cepli ceketi.

Chanel Çantalar

Emily’i, Paris sokaklarında gezerken stilini genellikle klasik bir Chanel 19 çanta ile tamamlarken izliyoruz. Ancak ikonik Parisli modaevinin farklı renklerde ve tarzlarda çantaları da karakterimizin vazgeçilmezlerinden.

Ekose ve Kazayağı Desenler

Fransız stiliyle özdeşleşen ekose ve kazayağı desenlerine Emily’nin seçtiği giysiler ve şapkalarda sıkça rastlıyoruz. İlk maddede bahsettiğimiz gibi Emily renk ve desenleri birbiriyle karıştırmayı sevdiği için bu klasik desenlere bambaşka bir hava katmayı da başarıyor.

Tül Etek

Emily’nin yanar dönerli koyu renk yeşil deri Chanel ceketi ve Chanel çantasıyla tamamladığı mini tül eteği Sex and the City’nin final bölümünde Carrie’nin giydiği tül eteğe bir saygı duruşu niteliğinde. Aynı zamanda dizide Patricia Field’ın moda anlayışını belki de en iyi yansıtan kostüm.

Paylaş

Önceki Haber

Modern Çağın Önceliklerinden:Siber Güvenlik

Sonraki Haber

UKÜ Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bengü Berkmen, Çocuk İstismarı konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen − one =

error: Kopiyalamak Yasakdır !!