Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Beşparmak Düşünce Grubu üyelerini kabul ederek görüştü.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Beşparmak Düşünce Grubu üyelerini kabul ederek görüştü.
Cumhurbaşkanı Tatar, seçilmesiyle birlikte Kıbrıs meselesinde yeni bir sayfa açıldığını ifade ederek, Kıbrıslı Rumlarla iş birliğine dayalı egemen eşitlik ve iki Devletlilik temelinde bir uzlaşıyı gündeme getirdiğimizi ifade etti. On yıllarca süren iki toplum ve iki bölge temelindeki federasyon görüşmelerinin Rum tarafının uzlaşmaz tutumundan dolayı başarısızlıkla sonuçlandığını vurguladı. Bundan sorumlu Kıbrıs Rum tarafı olmasına karşın izolasyon ve kısıtlamalara maruz kalarak bedel ödeyen tek tarafın Kıbrıs Türkleri olduğunu ve bunların çağ dışı ve insan haklarına aykırı uygulamalar olduğunu dile getirdi.
Cumhurbaşkanı Tatar, özellikle turistlerin ve ticari malların Yeşil Hat Tüzüğüne rağmen kara sınır kapılarından geçişlerinin engellenmesinin kabul edilemez olduğunu gayrı resmi görüşmelerinde Rum Lider Anastasiadis’in de dikkatine getirdiğini belirtti.
Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’lı Türklerin yüzyıllardır adada var olan bir halk olduğunu ve Birleşmiş Milletler Anayasası tahtında her halkın kendi kaderini tayin hakkı bulunduğunu vurguladı. Rum tarafının Federasyon görüntüsü altında Kıbrıs’lı Türkleri üniter bir devlete yamalayarak azınlık olmaya mahkum etmek istediğini ve buna razı olmamızın söz konusu olmadığını dile getirdi. KKTC’nin kuruluşunun 37. yıl dönümü olan 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında verdiğimiz mesajların çok önemli olduğunu, Rum tarafının ve dünyanın bu mesajları doğru okumaları gerektiğini ifade etti.
Cumhurbaşkanı Tatar, Beşparmak Düşünce Grubu çalışmalarının Kıbrıs Türk halkını aydınlatmakta ve geleceğe ışık tutmakta olduğunu ifadeyle çalışmalarında başarılar diledi.
Paylaş

Önceki Haber

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, konuk olduğu Azerbaycan TV 5 Haber kanalında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı ve önemli açıklamalarda bulundu.

Sonraki Haber

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ali Özmen Safa başkanlığında KKTC’de yatırım yapmak üzere ülkeye gelen Çin iş insanlarını kabul etti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 + 4 =

error: Kopiyalamak Yasakdır !!