Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) KKTC Rektörü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cumali Kınacı ve üyelerini kabul etti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) KKTC Rektörü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cumali Kınacı ve üyelerini kabul etti.

Cumhurbaşkanı Tatar kabulde yaptığı konuşmada, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin köklü bir üniversite olduğunu, KKTC’de kampüs kurarak eğitim alanında ileriye gitme anlayışının önemine işaret etti. Cumhurbaşkanı Tatar, 2010 yılında Maliye Bakanı iken İTÜ ve KKTC hükümeti arasında bir takım anlaşmalar yapıldığını anımsatarak, yeni projelerin hayata geçmesi için çalışmaların yapılmasından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin 37’nci kuruluş yıl dönümünde adaya gelen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti sırasında ifade ettiği gibi KKTC’yi yeni bir geleceğe taşımak için hep birlikte yeni bir anlayışla iki devletli çözüm modelini savunduklarını belirtti. Eğitim ve turizm adası olarak ülkeye hizmetlerin verilmesi ve yatırımların yapılmasının önemine değinen Cumhurbaşkanı Tatar, İTÜ gibi önemli bir marka olan bir üniversitenin KKTC’de de eğitim projelerinin olmasının KKTC için önemli bir destek olduğunu vurguladı.

İTÜ’nin ülkemizden de yakınan takip edilen bir üniversite olduğunu ve geçmişten gelen özel bağlarımızın bulunduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, çok sayıda İTÜ mezunu Kıbrıslı Türk’ün olduğunu ve bu mezunların gerek kamu gerek özel sektörde ülkemize önemli hizmetler verdiklerini söyledi. “İTÜ’nin ekonomi ve eğitim alanında ülkemize çok önemli hizmetleri olacağı düşüncesindeyim” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, İTÜ KKTC Rektörü’ne çalışmalarında başarılar diledi.

İTÜ KKTC Rektörü ise, Cumhurbaşkanı Tatar’a üniversite ve eğitim projeleri hakkında bilgi verdi ve Cumhurbaşkanlığı görevinin hayırlı olmasını diledi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor ve iç mekan
Paylaş

Önceki Haber

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Girne Üniversitesi Kurucu Rektörü Yrd. Doç. Dr. Cemre S. Günsel Haskasap, Rektör Prof. Dr. İlkay Salihoğlu ve beraberindekileri kabul ederek görüştü.

Sonraki Haber

Cumhurbaşkanı Sözcüsü Berna Çelik Doğruyol’un Açıklaması:

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen − 15 =