Kale içi MARDO

12 Ocak 2021,
Gazimağusa Belediyesinin suriçindeki Mardo yapı ile ilgili basın açıklaması:

“Son günlerde kamuoyunda yer alan Gazimağusa Suriçi Namık Kemal Meydanı’nda Marem Trading Ltd. (Mardo) tarafından faaliyete geçen Eski Türkiye İş Bankası’na ait binanın teras katına çelik strüktürden bir ilave yapıldığı gözlemlenmiştir. Suriçi’nin tarihi dokusu nedeniyle yapılacak her türlü yapısal müdahalede öncelikle Eski Eserler Dairesi ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun onayı gerektiğinden Gazimağusa Belediyesi , Eski Eserler Dairesi ile istişare ederek ilgili işletmeye Gazimağusa Belediyesi İmar Birimi tarafından 1 günlük bir ihbar verilerek söz konusu yapının kaldırılması istenmişti.

Ancak herhangi bir geri adım atılmaması nedeniyle yine Gazimağusa Belediyesi tarafından ilgili firma hakkında yasal işlem başlatılmış, Eski Eserler Dairesi de binanın teras katı olan bölümünü mühürlemiştir. Gelinen son aşamada firma yetkilileri ve Belediye İdaresi arasında yapılan görüşmeler sonucunda söz konusu ilave yapının kaldırılacağı ve bina onay işlemlerinin hızlıca tamamlanacağı hususunda bina sahibi tarafından söz alınması üzerine başlatılan yasal işlem durdurulmuştur.

Gazimağusa’nın özellikle tarihi yapısının çok değerli olması ve sivil toplum örgütlerimizin hassasiyeti ile konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygı ile bildiririz.”

Belediye Halkla İlişkiler

Paylaş

Önceki Haber

İskele kan bağışında KKTC rekorununu kırdı

Sonraki Haber

Denktaş i anma

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × two =

error: Kopiyalamak Yasakdır !!