DAÜ TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI YENİ ÖĞRENCİLERİNİ BEKLİYOR

DAÜ TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI YENİ ÖĞRENCİLERİNİ BEKLİYOR

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Fen ve Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü bünyesinde yer alan Türk Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisans Programı, 2020-2021 Akademik Yılı Bahar Dönemi’nde yeni öğrencilerini bekliyor. Konuya ilişkin DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Neden Türk Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisans Programı?
“Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü 1996 yılından bu yana sağlam bir temele oturan ciddi bir eğitim-öğretim geleneği oluşturmuştur. Yüksek lisans programında alanla ilgili kuramlar ve çeşitli yöntemlerle dil ve edebiyat meselelerinin çözümü sağlanmakta; öğrencilerin Türk Dili ve Edebiyatı alanıyla ilgili kaynaklara hakim olup, yapılan çalışmaları değerlendirecek, özgün düşüncelerini bilimsel yöntemlerle dile dökecek düzeye getirilmesine çalışılmaktadır. Programımız aynı zamanda YÖK onaylı bir program olduğundan yüksek lisans eğitimini tamamlayan öğrencilerimiz Türkiye’de ve/veya dünyanın herhangi bir yerinde denklik sorunu yaşamayacaklardır.”

Programın Sunduğu İş Olanakları Nelerdir?
“Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Türk Dili, Edebiyatı, Kültürü ve Folklorü üzerine geniş kapsamlı eğitim vermeyi amaçlamakta olup, sunulan lisansüstü program en güncel edebi araştırmalar dikkate alınarak tasarlanmıştır. Lisansüstü programa kayıt yaptıran öğrenciler Türk Edebiyatı, Dilbilimi ve Dilin Gelişim Tarihi gibi çeşitli alanlarda kapsamlı eğitim alırken, aynı zamanda kendilerini bağımsız araştırmaya hazırlayacak çeşitli araştırma metodları üzerine de eğitim görürler. Türk Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisans Programı mezunları, eğitim alanında, özel sektör ve kamu sektörlerinde, enstitü ve üniversitelerde araştırma görevliliği ve okutmanlık, yayıncılık alanında veya Osmanlı Tarihi, Dili ve Yazısı üzerine aldıkları eğitimden dolayı arşiv, kütüphane ve benzeri çeşitli araştırma kurumlarında iş bulma olanaklarına sahiptirler.”

Programın Kabul Koşulları Nelerdir?
“Program Türk Dili ve Edebiyatı ve Türkçe Eğitimi Bölümü’nden lisans seviyesini tamamlamış ulusal ve uluslararası öğrencilere açıktır. Bunun yanında başka lisans programlarını tamamlayıp bu alanda çalışmak isteyen öğrenciler de bölümle ilgili lisans eğitimindeki fark derslerini almak suretiyle programa kayıt yaptırabilirler. Müracaatlar her yıl güz ve bahar dönemleri olmak üzere iki kez alınmaktadır. Kayıt kabul ve bitiş tarihleri DAÜ Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü’nün ana sayfasında ilan edilmektedir. Kayıtlar şahsen veya çevrim içi yapılabilmektedir.

Çevrim içi başvurular http://grad.emu.edu.tr/en/admission/online-application başlıklı linkten yapılabiliyor. Programa başvuracak adayların lisans derecesini CGPA 2.5/4.0 ortalamasıyla tamamlamış olması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ALES sınavından en az 55 puan alması gerekmektedir. Türk Dili ve Edebiyatı müfredatında TÜRK502 Dilbilgisi ve Dilbilim Kuramları ile TÜRK503 Edebiyat Kuramları olmak üzere iki kuramsal ders zorunludur. Dört de seçmeli dersi bulunmaktadır.

Seçmeli desler listesinden her dönem öğrencilerin eğilim ve ilgilerine göre Yeni Türk edebiyatı, Eski Türk Edebiyatı, Türk Dili ve Dilbilim derslerini seçme fırsatı sağlanmaktadır. Ders dönemini başarıyla tamamlayan öğrenciler Yeni Türk Edebiyatı, Eski Türk Edebiyatı, Eski Türk Dili ve Yeni Türk Dili olmak üzere ilgi duydukları dört alanın birinden tez konularını seçebilmektedirler. Öğrenciler yüksek lisans eğitimini tamamlamak için öğrenimleri boyunca 7 ders ve toplam 21 kredi almak, bir seminer sunmak ve başarılı bir tez hazırlamak zorundadır. Öğrenciler yüksek lisans eğitimlerini en fazla beş yarıyılda tamamlamak zorundadır.”

Burs Olanakları ve İletişim
“Üniversitemiz Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü’nün web sayfasının ücretler kısmına girerek toplam 7 ders ve tez olmak üzere yüksek lisans programının maliyeti hesaplanabilir. Bu yıl yüksek lisans programında DAÜ mezunu öğrencilere %15 indirim yapılmaktadır. Ayrıca öğrencilerin lisans mezuniyet başarı durumlarına göre %100 ve %50 burs ve üniversitemizde araştırma görevliliği gibi olanaklar tanınmaktadır.

Türk Dili ve Edebiyatı yüksek lisans programı, Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Akgün, Prof. Dr. Hakan Taş (Marmara Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi), Yrd. Doç. Dr. Gülseren Tor, Yrd. Doç. Dr. Tayyibe Uç, Yrd. Doç. Dr. Emel Kaya tarafından yürütülmektedir.”

DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Türk Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisans Programı’na başvurularla ilgili detaylı bilgiye 0392 630 12 08 no’lu telefondan, 0392 365 16 04 faks numarasından, adnan.akgun@emu.edu.tr başlıklı e-mail adresinden ve http://tde.emu.edu.tr başlıklı web sitesinden ulaşılabiliyor.

Paylaş

Önceki Haber

Tazegül ve Kurt Trabzon’da kürsüde

Sonraki Haber

DAÜ İÇ MİMARLIK BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYESİNDEN GURURLANDIRAN BAŞARI

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen + 3 =

error: Kopiyalamak Yasakdır !!