GİRNE ANTİK LİMAN’DA RÖLÖVE, RESTORASYON VE REHABİLİTASYON ÇALIŞMALARI BAŞLATILDI

GİRNE ANTİK LİMAN’DA RÖLÖVE, RESTORASYON VE REHABİLİTASYON ÇALIŞMALARI BAŞLATILDI
Lefkoşa, 23 Şubat 21 (T.A.K.): Girne Belediyesi, Turizm Bakanlığı, Eski Eserler Dairesi ve Planlama İnşaat Dairesi iş birliğiyle, Girne Antik Liman’da limana silueti olan tüm binalar için rölöve, restorasyon ve rehabilitasyon çalışmaları başlatıldı.
Girne Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Girne Antik Liman’da başlanan çalışmaların yer fizyolojisinin anlaşılabilmesi için, 5 yerden yapılacak olan arkeolojik deney kazılarının sonuçlarına göre gerekli çalışmalara başlanacak. Girne Belediyesi’ne bağlı Kent Estetiği Bölümü de mimari projelerin yapımında rol alacak.
GÜNGÖRDÜ: “PROJE HALK KAZANDIRILAN BİR ZENGİNLİK OLACAK”
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İnsanlar, yapılarda olduğu kadar yarattıkları çevrelerde de estetik nitelik aramışlar ve bu kaygı ile çevrelerini düzene sokma arayışında olmuşlardır” dedi.
Güngördü, Turizm Bakanlığı, Eski Eserler ve Planlama İnşaat Dairesi iş birliğiyle gerçekleştirecekleri projenin halka kazandırılan bir zenginlik olacağını ifade etti.
Yapıların bozulmadan günümüze taşımanın gerekliliği olan restorasyonun, uzun çalışmalar sonucunda gerçekleştirileceğine işaret eden Güngördü, yıllardır çeşitli nedenlerle ihmal edilen Antik Liman’ın aslına uygun olarak restore edilmesinin büyük önemi olduğunu belirterek, tüm imkanlarla çalıştıklarını dile getirdi.
Güngördü, bölgedeki işyeri ve işletme sahiplerinden de anlayış gördüklerini ve bunun kendileri için çok önemli olduğunu belirtti.
(AF/HA)

Paylaş

Önceki Haber

Bakan Üstel, Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası, Hemşireler ve Ebeler Sendikası ve Tabipler Birliği ile toplantı gerçekleştirdi”

Sonraki Haber

DAÜ den etkinlikler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen − fourteen =

error: Kopiyalamak Yasakdır !!