DAÜ den etkinlikler

DAÜ DAKMAR, AKVAM VE INTBAU KIBRIS TARAFINDAN DÜZENLENEN WEBİNAR ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR
Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Doğu Akdeniz Kültür Mirasını Araştırma Merkezi (DAKMAR), Arkeoloji ve Kültürel Varlıkları Araştırma Merkezi (AKVAM) ile Kıbrıs Geleneksel Yapı, Mimari ve Şehircilik Birliği (INTBAU Kıbrıs) iş birliğinde başlatılan webinar etkinlikleri devam ediyor.
Ortak kurgu çerçevesinde planlanan webinarların ikincisi 25 Şubat 2021, Perşembe günü Kıbrıs saati ile 18:00’de, Türkiye saati ile 19:00’da gerçekleştirilecek. Prof. Dr. Resmiye Alpar Atun’un moderatörlüğünde düzenlenecek olan etkinlikte Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Zeynep Gül Ünal “Afet ve Kültürün Korunması İlişkisinde Toplumun Rolü Üzerine Bir Yol Hikayesi” konusunda sunum gerçekleştirecek. Söz konusu sunumda Prof. Dr. Ünal’ın başkan yardımcılığını da yürüttüğü Türkiye Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi’nin (ICOMOS) yaptığı çalışmalar ışığında ortaya çıkan deneyimler interaktif bir şekilde katılımcılar ile paylaşacak. Etkinlik herkese açık bir şekilde gerçekleştirilecek.
Toplumsal farkındalığın yükseltilmesi ve uluslararası ortak kültürel miras çalışmalarına zemin oluşturabilmek amacıyla DAKMAR, AKVAM ve INTBAU Kıbrıs tarafından iş birliği içerisinde başlatılan webinar dizisinin ilki 27 Ocak 2021 tarihinde gerçekleştirilmişti. Söz konusu etkinlikte Roma Sapienza Üniversitesi’nden Prof. Dr. Marcello Barbanera “Rome’s Archaeological Museums in Search of their Own Identity: Exhibition Design, Context, and Display” konulu sunum gerçekleştirdi. İnteraktif olarak düzenlenen ve gerek bilim insanlarının gerekse kültürel miras çalışmalarına ilgi duyanların katıldığı etkinlikte Roma müzeleri ve müzeciliğin seyri üzerinde duruldu.
DAÜ çatısı altında arkeolojik mirasın ve kültürel varlıkların araştırılmasına yönelik olarak kurulan AKVAM araştırma merkezi, ülkemizdeki kültürel mirasın araştırılması bağlamında önemli bir yere sahiptir. Merkez, Kuzey Kıbrıs’ta 1974 yılından sonra Prof. Dr. Çoşkun Özgünel başkanlığında gerçekleştirilen Salamis ören yeri kazıları ile ilk bilimsel kazı ve araştırma projesini gerçekleştiren merkez olma özelliğini taşımaktadır. Günümüzde Merkez başkanlığını yürütmekte olan Prof. Dr. Resmiye Alpar Atun ülkemiz kültürel mirasının gelecek nesillere aktarılması bağlamında yeni projeler hazırlandığını ve pandemi süreci sonunda projelerin uygulama sürecinin başlayacağını bildirdi.
Yine DAÜ çatısı altında yer alan ve Doç. Dr. Bülent Kızılduman’ın başkanlığında olan DAKMAR Araştırma Merkezi, Karpaz yarım adasında başta Uluslararası Kaleburnu Kral Tepesi Kurtarma Kazısı ve Araştırma projesi olmak üzere birçok uluslararası taşınabilir kültür varlıkları üzerine koruma, restorasyon ve konservasyon projesi yürütmektedir.
Almanya, İtalya, Çekya ve Türkiye başta olmak üzere birçok kurumsal iş birlikleri gerçekleştiren AKVAM ve DAKMAR Covid-19 pandemi sürecinin sona ermesiyle birlikte uluslararası projelerini geliştirerek DAÜ’nün çağdaş ve bilimsel eğitim düşüncesine uygun, özelde Kıbrıs genelde ise akdeniz kültürel mirasının araştırılması ve gelecek nesillere aktarılabilmesi için yeni projeler gerçekleştirmeyi hedefliyor.
DAÜ-DAKMAR ve AKVAM merkezlerinin iş birliği yaptığı Uluslararası Geleneksel Yapı, Mimari ve Şehircilik Birliği, INTBAU ise Galler Prensi’nin başkanlığında çalışan, uluslararası eğitim birliğidir. Herhangi bir kar amacı gütmeden, geleneksel mimariyi, şehirciliği ve el sanatlarını teşvik etmektedir. Bu büyük uluslararası organizasyon aralarında Kıbrıs’ın da bulunduğu otuzu aşkın ulusal merkezin birlikteliği şeklinde hareket etmektedir. INTBAU Kıbrıs organizasyonu ise tüm Kıbrıs’ı temsilen DAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Dinçyürek başkanlığında kurulmuş ve alanlarında uzman otuz üyeden oluşmaktadır. INTBAU Dünya’nın çeşitli yerlerinde merkezleri aracılığıyla mimari ve şehircilikle ilgili atölye çalışmaları düzenlemekte ve tasarımcıları, uygulamacıları, zanaatkarları ve öğrencileri ilgili konularda eğitmektedir. Eğitimler ve stajlar vasıtasıyla, geleneksel yapıların korunmasını ve yeniden inşasını teşvik etmekte ve bu yolla yaşam kalitesinin artırılmasını hedeflemektedir.

Paylaş

Önceki Haber

GİRNE ANTİK LİMAN’DA RÖLÖVE, RESTORASYON VE REHABİLİTASYON ÇALIŞMALARI BAŞLATILDI

Sonraki Haber

BAKAN CANALTAY PERSONELİ İLE TANIŞTI

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − 7 =

error: Kopiyalamak Yasakdır !!