BK Mart kararlari

BAŞBAKAN SANER 1-8 MART TARİHLERİ ARASINDA UYGULANACAK KORONAVİRÜS TEDBİRLERİNİ AÇIKLADI
BAKANLAR KURULU TAMAMLANDI
1-8 MART TARİHLERİ ARASINDA GECE SAAT 21.00’DEN SABAH SAAT 05.00’E KADAR SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANACAK
BAR, KAHVEHANE, RESTORAN, MEYHANE GİBİ İŞ YERLERİ HARİCİNDEKİ TÜM İŞLETMELER HİZMET VERMEYE BAŞLAYACAK
AÇIK OLACAK İŞLETMELER 1-5 MART TARİHLERİ VE 08.00-20.00 SAATLERİ ARASINDA HİZMET VEREBİLECEK
1 MART PAZARTESİ GÜNÜNDEN İTİBAREN PAZAR YERLERİ BULAŞICI HASTALIKLAR ÜST KOMİTESİ’NİN BELİRLEDİĞİ ŞARTLARDA HALKA HİZMET VEREBİLECEK
KUAFÖR VE BERBERLER 4 MART’TAN İTİBAREN RANDEVULU OLARAK HİZMET VERMEYE BAŞLAYABİLECEK
Lefkoşa, 27 Şubat 21 (T.A.K): Başbakan Ersan Saner, 1-8 Mart tarihleri arasında uygulanacak koronavirüs tedbirlerini açıkladı.
Başbakan Saner yaklaşık 4.5 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, 1-8 Mart tarihleri arasında gece saat 21.00’de sabah saat 05.00’e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacağını ayrıca bar, kahvehane, restoran, meyhane gibi iş yerleri haricindeki tüm işletmelerin hizmet vermeye başlayacağını kaydetti.
Açık olacak işletmeler 1-5 Mart tarihleri ve 08.00-20.00 saatleri arasında hizmet verebilecek.
6 Mart Cumartesi günü sadece market,kasap, eczane, fırın, benzin istasyonu, restorantların paket servisleri, açık pazarlar, tarım hayvancılık ve buna bağlı sanayi hizmeti veren yerler; 7 Mart Pazar günü ise sadece eczane, fırın ve benzin istasyonları açık olacak.
PAZAR YERLERİ AÇILIYOR
1 Mart Pazartesi gününden itibaren Pazar yerleri Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin belirlediği şartlarda halka hizmet verebilecek.
Paket Servisi hizmeti veren işletmeler Pazar günü hariç saat 21.00’e kadar müşterilerine hizmet götürebilecek.
LEFKOŞA-GİRNE ARASI GİDİŞ GELİŞ SERBEST; DİĞER GEÇİŞLER İZİNLE
Lefkoşa ve Girne’den diğer ilçelere gidiş İlçe Emniyet Kurulları’nın denetimine tabi olacak, Lefkoşa -Girne arası gidiş gelişler ise serbest olacak.
BERBER-KUAFÖR SALONLARI 4 MART’TA AÇILIYOR
Kademeli açılma kararları çerçevesinde berber, kuaför, güzellik salonları, çalışanlarının PCR testlerinin 3 Mart’a kadar tamamlanması koşulu ile 4 Mart’tan itibaren Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği koşullarda ve randevulu olarak hizmet vermeye başlayabilecek.
Güney Kıbrıs’ta çalışan işçiler ise, son 3 gün içinde yapılmış PCR testlerini ibraz etmeleri kaydı ile geçiş yapabilecek.
KREDİ ÖDEMELERİ….
Tüm bu kararların Bakanlar Kurulu tarafından Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin önerleri doğrultusunda alındığını ifade eden Başbakan Saner, kredi ödemeleriyle ilgili olarak da tüm bankalarla görüşerek, Merkez Bankası’nın görüşü doğrultusunda bir kanun hükmünde karaname ürettiklerini kaydetti.
Başbakan Saner, ‘ödeme güçlüğü çeken tüm vatandaşların borçları yapılandırılacaktır’ sözlerine sadık kalarak geliştirdikleri yasa gücünde kararname kapsamında, borçlunun mevcut kredisini yapılandırması halinde banka tarafından herhangi bir ücret alınmayacağını söyledi.
Saner, kararnamenin belirli süreli kredilerin orijinal vadesinin 6 aya kadar uzatılması veya orijinal vadesi değişmeden 6 aya kadar taksit ertelenmesi şeklindeki yapılandırmalarda uygulanan faiz oranlarında borçlu aleyhine bir değişiklik yapılmamasını da içerdiğini ifade etti.
ÜST KOMİTE KARARLARI
Bakanlar Kurulu toplantısında görüşülen Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi kararları ise şöyle:
“Daha önce alınan kademeli olarak açılma kararlarına istinaden Komitemiz tarafından yeniden değerlendirme yapılmış olup aşağıda belirtilen kararların alınmasına ve alınan kararların revize edilmesine karar verilmiştir.

– 01.03.2021 tarihinden itibaren Cumartesi günleri market, fırın, kasap, manav, benzin istasyonu, eczaneler, restorantların paket servisleri, açık pazarlar, tarım, hayvancılık ve bunlara bağlı sanayi işletmeleri dışında kalan tüm işletme ve faaliyetler kapalı olacaktır.
– 01.03.2021 tarihinden itibaren Pazar günleri eczane, fırınlar ve benzin istasyonları haricinde tüm işletme ve faaliyetler kapalı olacaktır.
– Pazartesi-Cuma günleri ise;
Marketler 08:00-20:00 saatleri arasında açık olacaktır. (Cumartesi günleri de dahil)
Perakende ve mağazacılık hizmetleri (süpermarket ve tüm sektörlere tedarik sağlayan işyerleri hariç) 10:00-20:00 saatleri arasında hizmet vereceklerdir.
Tedarik zinciri sipariş alma, raf tanzim ve teşhir olmak üzere yapılmaktadır. 08:00-20:00 saatleri arası sipariş, sıcak satış ve dağıtım yapılacaktır. 20:00’dan sonra raf düzenleme ve tanzim işleri yapılacaktır.

Kapalı Olan Yerler;
-Tiyatrovesinemasalonları, gösterimerkezleri, konsersalonları, nişan-düğünsalonları, doğumgünü, mevlitler, casinolar, bar, meyhane, taverna, kahvehane-kıraathane, kafeterya, nargile cafe vesalonları, internet cafe, her türlüoyunsalonları, kapalıçocukoyunalanları, lokaller, yüzmehavuzları, masajsalonları, spa, kapalısporsalonları, halısahalar, açıkbüfehizmetverenlokantalar, kuaför, berber, güzelliksalonları, dövmeciler,betofisleri, geceklüpleri, club, hamam, saunalar.

Açık Olan Yerler;
Kapalıolarakbelirtilmeyentümişletmevefaaliyetlerinaşağıdabelirtilenkoşullardahilindeaçıkolabileceklerdir.
– Restoran, cafe, büfe, sandviççiler, simitçi vb. hizmetler yalnızca paket servis, online satış ve yerinden alma şeklinde hizmet vereceklerdir. Bu sektörlerde oturma alanları kesinlikle kullanılmayacaktır. Paket servis hizmetleri ise 07:00- 21:00 saatleri arasında yapılacaktır.
– Giyim sektöründe ürün denemeleri yapılmayacaktır.

Açıkolanişletmelerdemüşteriveçalışantoplamıazami 5 m2’de 1 kişiolacakşekildedüzenlemeyapılacaktır. Sosyalmesafeninkorunabilmesiamacıylabuişletmeler m2 alanlarınıveçalışan da dahilolmaküzerebirandaişletmeiçerisindetoplamkaçkişiolabileceğiileilgiliişletmegirişlerinelevhakonularakdenetimlerindahaaktifyapılmasısağlanacaktır. Bunun yanındahizmetverenişletmelerrotasyonusulüveyaazaltılmışpersonelleçalışacaktır. Açıkolansektörlerdeçalışankişiler her on beşgündebir PCR testleriniyineleyeceklerdir.
Açıkolansektörler, bağlıolduğubirliklerveİlçeEmniyetKurullarıtarafındandenetlenecektir. Denetlemeyapılmadığısaptanansektörlerkapatılacaktır.
İşletmeler, düzenlenecekolantaahhütforumlarınıimzalayacakvebelirtilenkurallarauyulmadığıhalindeilgilikurumhakkındayasalişlembaşlatılacaktır.
Kişiler, elzemihtiyaçlarınıikametlerineenyakınişletmelerdenkarşılamalarıuygunolacaktır.

Açıkolankurumlar;
SağlıkBakanlığıvesağlıkpersoneli, MaliyeBakanlığı, polis, itfaiye, belediye, sivilsavunma, ilçeemniyetkurulları, Gümrük, MerkeziCezaevi, BRTK, TAK, TÜK, KIBTEK, SütKurumu, basınçalışanlarıve/veyasarıbasınkartısahiplerikamuüniversitelerininelzembölümleri tam kapasiteçalışabilecektir.
Bakanlık, bakanlıklarabağlıdairevekurumlardaçalışmasıelzemgörülenpersonelenüstitaamirlerininbelirleyeceğişekildegörevlerinedevamedecektir.
Havave Deniz Limanlarındatümhizmetlerinaksamamasıamacıyla minimum personelileçalışılacaktır.

1. Lefke-Güzelyurt-İskele-Gazimağusa ilçelerinde enfeksiyon yaygınlığının daha az olduğundan ve bu ilçelere enfeksiyon yayılımını engellemek amacıyla zaruri geçişler dışında, Lefkoşa ve Girne ilçelerinden yukarıda belirtilen ilçelere geçişlerin İlçe Emniyet Kurulları tarafından kontrollü yapılması uygun görülmüştür.
2. Açık olan tüm kurum ve işyerlerinde girişlerde ateş ölçümü yapılması, sosyal mesafe kuralına uyulması, bu işyerlerine metrekare doğrultusunda sosyal mesafenin korunması amacıyla, yerlere işaretleme yapılması, hijyen ve dezenfekte koşullarının hem işyerinin içinde hem de giriş ve çıkışlarda uygulanması zorunlu olup, bu tedbirleri almak ve uygulamak işverenin sorumluluğundadır.
3. 8 Mart 2021 tarihine kadar devlet ve özel okullarda, tüm okul öncesi, ilk ve orta eğitimde yüz yüze eğitimlerin (dershane, etüt, özel dersler ve kurs faaliyetleri de dahil) durdurularak çevrim içi (online) eğitime geçilmesi uygun görülmüştür. Salgının toplumda yaygın olarak görülmesi ve sokağa çıkma yasağı göz önünde bulundurulduğunda özel eğitim merkezlerinin de hizmetlerini durdurulmasına karar verilmiştir. Ancak açık kalacak sektörlerde hizmetlerin aksamaması için isteğe bağlı olarak kreşler açık olabilecektir.
4. Kuzey Kıbrıs’ta ikamet eden ve Güney Kıbrıs’a tedavi amacıyla geçiş yapacak kişilerin sınır kapılarında randevularını belgelemeleri halinde Güney Kıbrıs’a günübirlik karantina uygulaması olmaksızın geçiş yapmaları uygun görülmüştür. Sağlık amacıyla geçiş yapacak olan hasta ve refakatçisinin (gereği halinde) girişte son 3 gün içinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri gerekmektedir. Ayrıca tedavi sonrasında ülkemize dönen hasta ve refakatçiler ülkeye girişlerinin yedinci ve on dördüncü günlerinde yeniden PCR testlerini yaparak sonuçlarını Bakanlığımıza iletilmesi gerekmektedir.
5. Güney Kıbrıs’ta ikamet eden ve Kuzey Kıbrıs’a tedavi amacıyla geçiş yapacak kişilerin sınır kapılarında randevularını belgelemeleri halinde son 72 saat içinde yapılan negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri kaydı ile ülkemize günübirlik karantina uygulaması olmaksızın geçiş yapmaları uygun görülmüştür.
6. Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında temassız ticaret yapan kişilerin ilçe emniyet kurullarından izin almaları kaydı ile karantina uygulaması olmaksızın ticaret yapmaları uygun görülmüştür. Bunun dışında yapılacak diğer sevkiyat işlemlerinin de ileri bir tarihte yeniden değerlendirilmesine karar verilmiştir.
7. Yeşilırmak Sınır Kapısı’ndan yalnızca sağlık amacı ile ambulansların transit geçişlerde karantina uygulaması olmaksızın geçiş yapmalarına bunun dışındaki geçişlerin karantinaya tabii olması uygun görülmüştür.
8. Pile’de ikamet eden veya Pile’de çalışan kişiler son yedi gün içerisinde yaptırmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri kaydı ile karantina uygulaması olmaksızın günübirlik geçiş yapabileceklerdir. Ayrıca Pile’de ikamet eden kişilerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla ülkemizde faaliyet gösteren işletme çalışanlarının Pile’ye geçiş talep etmeleri halinde, çalışanların son 24 saat içerisinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri halinde günübirlik geçiş yapmaları uygun görülmüştür.
9. BM, AB, İngiliz Üsler Bölgesi, Ara Bölge, Kayıp Şahıslar ve Barış Gücü çalışanları son yedi gün içinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri kaydı ile karantina uygulaması olmaksızın giriş yapabileceklerdir.
10. Son 14 gün içerisinde Birleşik Krallık, Hollanda, Brezilya, Danimarka ve Güney Afrika’da bulunan yalnızca KKTC vatandaşları ve daimi ikametgâhları bulunan kişilerin 14 gün merkez karantinada kalmaları kaydı ile ülkeye girişlerine izin verilmesi uygun verilmiştir.
11. Cenaze törenlerinin sadece birinci derece yakınlarının katılımı ile yapılmasına karar verilmiştir.
12. Kuzey’de ikamet edip Güney Kıbrıs’ta çalışan veya Güney Kıbrıs’ta ikamet edip Kuzey’de çalışan kişiler son 3 gün içerisinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri kaydı ile karantina uygulaması olmaksızın günübirlik geçiş yapabileceklerdir.
13. Beyarmudu’nda ikamet eden kişilerin Ara bölge ve Üsler Bölgesi’nde hayvancılık ve tarım faaliyetlerini yerine getirebilmek amacıyla karantina uygulaması olmaksızın günübirlik geçiş yapmaları uygun görülmüştür.
14. Kademeli açılma kararları çerçevesinde berber, kuaför ve güzellik salonlarında görev yapan kişilerin taranması amacıyla 03.03.2021 tarihine kadar PCR testlerini yaptırmaları uygun görülmüştür.
15. 01 Mart 2021 tarihinden itibaren açık pazarların kurulmasına karar verilmiş olup uyulacak kurallar ekte belirtildiği gibidir. Kurulacak olan pazarların ekte belirtilen kurallar kapsamında hizmet vermesi gerekmektedir. Açılımdan önce Pazarcılar kendilerine bildirilen yerlerde PCR testlerini yapacaklardır. Ayrıca Pazarcılara düzenlenecek olan taahhütname formu imzalatacak ve belirtilen kurallara uyulmaması halinde haklarında yasal işlem başlatılacaktır.

EK
Pazarcı Esnafına Yönelik Önlemler
» Pazar yerlerinde çalışan ve görev yapan herkes COVID-19, sosyal mesafe, maske kullanımı ve el temizliği konusunda bilgilendirilmelidir.
» Pazar yerlerine girişte pazarcı esnafının ateşi ölçülmeli, ateşi 38 derece üzerinde olanlara tıbbi maske takılmalı, pazaryerinegirişineizinverilmemelivesağlıkkuruluşunayönlendirilmelidir.
» Ateş, öksürük, burun akıntısı, nefesdarlığıolanpazarcıesnafınınpazaryerinegirişineizinverilmemelidir.
» Pazarcı esnafı ağız ve burnunu kapataca kşekilde maske takmalıdır. Nemlendikçe ya da kirlendiğinde maske değiştirilmeli, maskenin dış yüzüne dokunulmamalıdır. Maske değiştirmeden önce ve sonrasında el antiseptiği kullanılmalıdır.
» Tezgâharkasındasatışyaparkendiğerpazarcılarlaarasındakimesafeninenaz 1 metre, 3-4 adım olmasına dikkat etmelidir.
» Pazarcı esnafı ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelere tüketicilerin temas etmesini önlemeli, doğrudan kendileri hijyen koşullarına dikkat ederek poşetlemeli ve satışını yapmalıdır.
» Pazar esnafı bağırarak satış yapmamalıdır.
» Pazar esnafı yemek yerken sosyal mesafe kurallarına dikkat etmelidir.
Lavabo ve Tuvaletler
Tuvaletlerde %70 alkollü el antiseptiği bulundurulmalıdır.
» Tuvaletalanlarınagirişkapılarıotomatikkapısistemineçevrilmelidir. Bu imkânyoksatuvaletalanınagirişkapılarınıkollarıçoksıkdezenfekteedilmelidir.
» Tuvaletlerin zeminleri, klozetler, pisuarlar, lavabolar, musluk ve batarya başlıkları, kapı kolları sık sık temizlenir, dezenfekte edilmelidir.
» Tuvaletvelavabolarıntemizliksaatlerikayıtedilmelidirvegörünürşekildeasılmalıdır.
» Tuvaletlerde eksik malzeme olmamalı, devamlı sıvı sabun, tuvalet kâğıdı ve kâğıt havlu bulundurulmalıdır.
» Hepa filitreli hava akımı ile çalışan el kurutma cihazları dışında el kurutma cihazları kullanılmamalıdır.
» Tuvalet temizliği yapacak personel eldiven, maske ve gözlük/siperlik kullanmalıdır.
» Tuvaletlerde hijyen bilgilendirme ve uyarı afişleri olmalıdır.”
(ÖZ/ŞEB)

Paylaş

Önceki Haber

Gazi li bakan Gazi de idi.

Sonraki Haber

Sağlık bakanlığı ndan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − 11 =

error: Kopiyalamak Yasakdır !!