DAÜ KAEM’DEN 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ MESAJI

DAÜ KAEM’DEN 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ MESAJI

Doğu Akdeniz Üniversitesi Kadın Araştırmaları ve Eğitimi Merkezi (DAÜ-KAEM) 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayınladı. DAÜ-KAEM Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Süheyla Üçışık Erbilen tarafından kaleme alınan mesajda şu ifadelere yer verildi:

“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, kadınların cinsiyet ayrımcılığına karşı başkaldırısının en önemli simgelerindendir. 164 yıl önce, eşit işe karşı eşit ücret sloganıyla, kötü çalışma koşullarına karşı ölümü göze alarak mücadele başlatan kadınlar, günümüzde de insan hakları temelinde eşitlik ve özgürlük mücadelesini kararlıkla sürdürmektedir.

Hayatın her alanındaki cinsiyet temelli ayrımcılığın ve bunun bir görünümü olan toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin önlenmesi, ancak toplumsal cinsiyet eşitliğine dair uluslar üstü standartların gereklerinin yerine getirilmesiyle mümkündür. Bunun yolu ise, bu amaca yönelik yasal düzenlemelerin ve bunları etkin şekilde uygulayacak mekanizmalar ile çoklu politikaların hayata geçirilmesidir.

Söz konusu eşitlik mücadelesinde, DAÜ-KAEM de üzerine düşen toplumsal sorumluluğun bilincinde olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Bu vesileyle; insan hakları temelinde kadınların siyasal, sosyal ve ekonomik yaşamda hak ettikleri yere geldikleri eşit bir dünya özlemi ile, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlarız.”

Paylaş

Önceki Haber

Mormenekşe Çağdaş kadınlar derneği 8 Mart mesaji

Sonraki Haber

Yakın Doğu Üniversitesi “Bilim Ödülleri” Sahiplerini Buldu…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen + eight =

error: Kopiyalamak Yasakdır !!