PROF. DR. UĞUR ULAŞ DAĞLI DÜNYANIN EN BÜYÜK ULUSLARARASI ÖĞRENCİ YARIŞMASINA HAYAT BOYU DAVETLİ JÜRİ ÜYESİ OLARAK SEÇİLDİ

PROF. DR. UĞUR ULAŞ DAĞLI DÜNYANIN EN BÜYÜK ULUSLARARASI ÖĞRENCİ YARIŞMASINA HAYAT BOYU DAVETLİ JÜRİ ÜYESİ OLARAK SEÇİLDİ
Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Ulaş Dağlı, bugüne kadar 5 kez gerçekleşen ve 142 ülkeden 4,300 projenin katıldığı Mimarlık, Kentsel Tasarım ve Peyzaj ile İç Mimarlık alanlarında dünyanın en büyük uluslararası öğrenci yarışması olan INSPIRELI Ödülleri’nin jürisine hayat boyu davetli jüri üyesi olarak seçildi. 101 ülkeden 531 jüri üyesi arasından seçilen Prof. Dr. Dağlı, başarısı ile DAÜ’nün gururu oldu.

INSPIRELI Ödülleri, tüm dünyadaki Mimarlık Fakültesi öğrencilerini ekonomik, etnik ve sosyal koşullardaki farklılıklarını göz önünde bulundurarak; yarışma aracılığıyla desteklemek için kurulan ve her yıl düzenlenen en büyük uluslararası yarışmadır. INSPIRELI Ödülleri’nin ana teması yetenektir ve bu nedenle her öğrenci veya öğrenci grubu üniversitelerinde geliştirdikleri dönem projesi ile yarışmaya katılabilmektedirler.

Bu yarışmanın kurumsal anlamdaki önemi, kurucularının başında Çek Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı ve sanatçısı Vaclav Havel’in yer almasıdır. Mimar ve psikoloji alanında birçok çalışması olan Karel Smejkal ve dünyaca ünlü tasarımcı Borek Sipek de diğer kurucu üyelerindendir. Yönetiminde ise 3 üniversite yer almaktadır. Bunlar Prag’ta bulunan Czech Technical University, Budapest University of Technology and Economics ve Bratislava’da bulunan Slovak University of Technology’dir. Ayrıca, Archdaily ve Amazing.Architecture ana medya; Graphisoft Archicad ve Lumion software partneridir. Daha birçok ortak ile yarışma gerçekleşmektedir.

INSPIRELI Ödülleri yanında uygulama proje yarışmaları da düzenleyen kuruma, bu yıl Beyrut’ta yıkılan limanın yeniden inşa edilmesi için yarışma düzenlemesi de resmi olarak verilmiştir. Beyrut Belediye Başkanı Jamal Itani, bu etkinliğin jüri üyelerinden biridir.

Bu yıl altıncısı düzenlenecek olan INSPIRELI Ödülleri ile ilgili detaylı bilgiye https://www.inspireli.com/en/awards/about internet adresinden ulaşılabilir.

Paylaş

Önceki Haber

DAÜ GİRİŞ VE BURS SINAVI 19 HAZİRAN’DA YAPILIYOR

Sonraki Haber

SAVAŞAN: SAĞLIKLI TURİZM VE SAĞLIK TURİZMİ KKTC’YE YENİ FIRSATLAR SUNUYOR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 − five =

error: Kopiyalamak Yasakdır !!