DAÜ DAKMAR 18 NİSAN DÜNYA KÜLTÜR MİRASI GÜNÜ İÇİN İKİ SÖYLEŞİ DÜZENLİYOR

DAÜ DAKMAR 18 NİSAN DÜNYA KÜLTÜR MİRASI GÜNÜ İÇİN İKİ SÖYLEŞİ DÜZENLİYOR

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Doğu Akdeniz Kültür Mirasını Araştırma Merkezi (DAKMAR), 18 Nisan Dünya Kültür Mirası Günü vesilesiyle iki çevrim içi etkinlik düzenleyecek. DAKMAR Yönetim Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emel Kaya’nın moderatörlüğünde yapılacak etkinliklerin ilki; 15 Nisan 2021 Perşembe günü, saat 19:00’da, yüksek mimar ve çocuk kitapları yazarı Simla Sunay’ın konuk olacağı “Mimarlık Mirası ve Çocuk Kitapları / Atölyeleri” konulu söyleşi olacak. Söyleşinin ana teması; kentleri kurma ve kentlerde yaşama, kültür oluşturma süreçlerinde çocukların mimarlık ile doğa ilişkisini çocuk kitapları ve atölyeleri vasıtasıyla algılayabilmesi ve doğa bilinciyle yetişebilmesi olarak belirlendi.

Etkinlikler Herkese Açık Olacak
İkinci etkinlik, 16 Nisan 2021 Cuma günü, saat 19:00’da yapılacak. Bu etkinlikte, 1974 öncesi Kapalı Maraş’ta yaşayanlarla yaptığı görüşmeler ve röportajların temelini oluşturduğu doktora çalışmasını tamamlayan, DAÜ Yabancı Diller ve İngilizce Hazırlık Okulu, Yabancı Diller Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Nafia Akdeniz, ICOMOS’un 2021 yılı teması olarak belirlediği “Karmaşık Geçmişler: Çeşitlilik İçeren Gelecekler” etrafında şekillenecek olan “Kültürel Bellek ve Kapalı Maraş Anlatıları” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirecek. Her iki etkinlik de MS Teams üzerinden canlı yayınla herkese açık olarak düzenlenecek.

18 Nisan tüm dünyada ICOMOS (International Council of Monuments and Sites) örgütünün öncülüğünde “World Heritage Day (Dünya Kültür Mirası Günü)” olarak; kültür varlıklarının korunması konusunda farkındalık yaratmak, toplum bilincinin oluşturulması ve artırılmasına katkı koymak amacıyla kutlanıyor.

Paylaş

Önceki Haber

DAÜ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ KULÜBÜ ÇEVRİM İÇİ ETKİNLİK GERÇEKLEŞTİRDİ

Sonraki Haber

DAÜ İŞLETME VE EKONOMİ FAKÜLTESİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI EN İYİLER ARASINDA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 − 6 =

error: Kopiyalamak Yasakdır !!