KŞK’nın Nisan ayı çalışmalarıyla ilgili bilgi

 

(Lefkoşa, 29 Nisan 2021) – Kayıp Şahıslar Komitesi (KŞK), daha fazla kayıp kişinin yerini tespit etmek, kazı yapmak ve kimliklendirmek amacıyla Nisan ayı boyunca faaliyetlerine devam etti.

KŞK, Bellapais / Balabayıs’taki bir kazı alanında daha fazla insan kalıntılarını ortaya çıkardı. Bu kazı çalışmaları, bu yerde bulunan tahmini kişi sayısını üçe, 2021 yılında adanın dört bir yanında kazılardan çıkarılan toplam kişi sayısını altıya çıkarıyor. Kazılar Kıbrıs genelinde yedi alanda devam etmektedir.

KŞK, Ocak ve Şubat aylarında Covid-19 ile ilgili hareket kısıtlamaları nedeniyle 41 iş günü kaybetmesine rağmen Ocak 2021’den bu yana 12 kayıp kişi kimliklendirildi. Komitenin Antropoloji Laboratuvarı’ndaki çalışmalar 2021 Mart ayı başında yeniden başladı.

KŞK’ya bugün, bir yıldır yürürlükte olan Covid-19 ile ilgili erişim kısıtlamalarının kuzeydeki 10 askeri bölgede kaldırıldığı bilgisi verildi. Komite, kısa süre içinde bu yerlerde de kazı yapmak için hazırlık yapıyor.

Son olarak; KŞK kayıp bir şahısla ilgili bilgisi olan kişilerin 181 numaralı telefon hattını arayarak anonim olarak bilgi verebileceklerini bir kez daha hatırlatmak istiyor.

Paylaş

Önceki Haber

SİVİL SAVUNMA TEŞKİLAT BAŞKANLIĞI’NDAN DAÜ REKTÖRÜ PROF. DR. AYKUT HOCANIN’A ZİYARET

Sonraki Haber

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, KKTC’nin Yerli Otomobili “GÜNSEL”i Test Etti

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 3 =

error: Kopiyalamak Yasakdır !!