Başbakan Saner, Rum Yönetimi’ne sordu “ Kayıp milletvekili Ratip ne oldu”

Başbakan Ersan Saner, Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Türk Üyesi Hakkı Müftüzade’yi kabul etti.
Başbakan 1964 yılında kaybolan Türk milletvekili Cengiz Ratip’le ilgili henüz bir sonuç alınamadığına dikkati çekti ve “ kendilerine Kıbrıs Cumhuriyeti diyenler milletvekilinin kaybını bile açıklayamıyorlar. Kayıplar Komitesi’nin bu konuda çalışma yapması lazım” dedi.
Kabulde konuşan Müftüzade, pandemi döneminde çalışmalarda bazı duraksamalar yaşandığını ifade ederek, Mart ayı sonrası ise çalışmaların yeniden hız kazandığını kaydetti.
Müftüzade, komitenin iki toplumlu olması nedeniyle, kazıların Rum arkeologlarla birlikte sürdürüldüğünü anımsatarak, şu anda 7-8 yerde kazıların devam ettiğini ve 6 kişiye ait kalıntıya ulaşıldığını söyledi.
Müftüzade, kazılara hız vererek, daha fazla kalıntıya ulaşılması için çalışmaya devam edeceklerini de dile getirdi. Başbakan Ersan Saner de, Müftüzade’ye yeni görevinde başarılar dileyerek, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin; Kıbrıs Türk halkının 1963-1974 yılları arasında yaşadığı sıkıntıların gün yüzüne çıkmasında çok büyük bir görev üstlendiğini söyledi.
Başbakan Saner, Rum tarafının, Cenevre görüşmelerinde tüm dünyaya Kıbrıs sorunu 1974’ten sonra başlayan bir sorunmuş gibi aksettirdiğini vurgulayarak, “Ancak kayıp şahıslar dediğimiz şahıslar Kıbrıs Türk tarafında özellikle 1963 yılından sonra ve 1964 yılında da Birleşmiş Milletler’in tek taraflı olarak Kıbrıslı Rumları, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin sahibi olarak ilan etmesi sonrasında ortaya çıkan ve 1974’e kadarki süreç içerisinde kaybolan vatandaşlarımızdır. Rumların ise ağırlıklı olarak kayıpları olduğunu iddia ettikleri nokta, 1974 Mutlu Barış Harekatı’nda çarpışma sırasında hayatlarını kaybeden insanlardan oluşmaktadır” dedi.
Müftüzade’den, 1963-1974 yılları arasında hayatını kaybeden Kıbrıslı Türklerin, Kayıp Şahıslar Komtesi’ndeki raporlara göre durumlarıyla ilgili bilgi isteyen Saner, bunun yanı sıra komiteden ayrı talepleri daha olduğunu söyledi.
Saner, Kıbrıslı Türk Milletvekili Cengiz Ratip’in 1964’te kaybolduğunu anımsatarak, o günden bu yana hiçbir emaresine rastlanmadığını dile getirdi. Saner, “Parlamentoda olan bir Kıbrıslı Türk milletvekilinin kayıp olması çok önemlidir. Ben Kıbrıs Cumhuriyetiyim diyenlerin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bir milletvekilinin kaybolmasını bile açıklayamadıklarını dünya dikkate almalıdır.
Devletim diyenlerin bu kaybı açıklaması lazımdır Bu çerçevede Kayıp Şahıslar Komitesi de ivedi girişim yapmalıdır. Ben, AKPA toplantılarında Avrupa İnsan Hakları Komiserine de, Genel Kurul’a da sözlü olarak sormama rağmen bir yanıt alamadım.
Başbakan Ersan Saner, kabulü sırasında Rum lider Nikos Anastasiadis’e de çağrıda bulundu; “1964 yılında kaybolan Türk milletvekilimiz için ne yapacaklar? Anastasidis’ten bunu özellikle duymak istiyorum”.
Müftüzade de şöyle dedi: Müftüzade, bu konunun gündemde olduğunu kaydederek, 2-3 kez kazı yapıldığını, ancak Ratip’le ilgili kalıntıya ulaşılamadığını söyledi. Bu konuyla ilgili bir girişimleri daha olacağını belirten Müftüzade, pandemiden dolayı Güney’e geçişlerin olamaması nedeniyle konunun bekletildiğini, ancak bu konuda çaba harcamaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Paylaş

Önceki Haber

BAŞBAKAN SANER : HÜKÜMET ÇALIŞMALARININ AKSAMAMASI İÇİN ÖNLEM ALDIM

Sonraki Haber

CB Ersin Tatar: “Kıbrıs Türk Halkına ve Şahsıma Yönelik Operasyonlar Devam Ediyor”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 − twelve =

error: Kopiyalamak Yasakdır !!