BAŞBAKAN YARDIMCISI PROF ERHAN ARIKLI “BİR ZAMANLAR KIBRIS” DİZİSİNİN SETİNİ ZİYARET ETTİ

BAŞBAKAN YARDIMCISI PROF ERHAN ARIKLI “BİR ZAMANLAR KIBRIS” DİZİSİNİN SETİNİ ZİYARET ETTİ

ok
HABER
HAKAN YOZCU
GAZİMAĞUSA

Başbakan Yardımcısı Ekonomi Ve Enerji Bakanı Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Gazimağusa Milletvekili Sayın Prof Dr Erhan Arıklı bir heyetle Gazimağusa’da çekimlerine devam eden “Bir Zamanlar Kıbrıs” dizisinin setine bir nezaket ziyareti gerçekleştirdi.
Ziyarette YDP Gazimağusa İlçe Başkanı Servet Karabacak ve Hakikat Gazetesi Köşeyazarı Hakan Yozcu da hazır bulundu.
Başbakan Yardımcısı Sayın Erhan Arıklı’yı Bir Zamanlar Kıbrıs dizisi yetkililerinden, Sayın Engin Sarıal, Sayın Murat Toprak, dizi oyuncularından Nikos Samson rolündeki Tayanç Ayaydın, Makarios rolündeki Emre Törün karşıladılar.
Ekonomi Ve Enerji bakanı Prof Dr Erhan Arıklı ziyarette yetkili ve oyunculara yapmış oldukları işin büyük bir görev olduğunu, çok önemli olduğunu vurgulayarak şöyle dedi: “Çok önemli bir misyon üstlendiniz. 1963-64 olaylarını hem Kıbrıs Türk Halkına, hem Türkiye, hem de tüm Dünyaya duyurdunuz. Bu anlamda çok önemli bir görevi üstlendiniz. Kıbrıs Türkünü bütün dünyaya tanıtmış oldunuz. Bu anlamda sizlere teşekkür ediyorum” dedi.
Başbakan Yardımcısı Prof Arıklı: “Diziyi büyük bir heyecan ve keyifle izliyorum. Kıbrıs Türkünün çektiği acılar tüm dünyaya duyuruluyor. Bu anlamda dizinin özellikle Kıbrıs’ta çekilmesi çok yerinde ve doğru bir karar diye düşünüyorum. Tabii eleştirilerin de olduğunu görüyorum. Baktığımda eleştirilerin 2 yönde olduğunu gördüm.
1. Olarak İdeolojik Eleştirilerin olduğunu söyleyebilirim. Bunlar, 1974 öncesini hatırlamak ve hatırlatmak istemeyen cenah. Özellikle, bu olayları ağızlarına dahi almak istemiyorlar. Sanki bu olaylardan söz edince biz suçlu olacakmışız gibi hareket ediyorlar. Böyle bir dizinin barışa engel olacağını dahi savunanlar var. Oysa Kıbrıs’ta bu olayları biz başlatmadık. Bizler, huzur ve sükunet içinde yaşayıp gidiyorduk. Kimseyle bir sorunumuz yoktu. Rumlar, adaya sahip olmak için ve Türkleri adadan çıkarmak için olayları başlattılar. Kıbrıs Türkü de var olmak için kendini savundu. Mukavemet etti. İnsanın kendini savunması suç değildir.
2. Kısım eleştiriler ise daha ziyade o dönemi yaşayan ve hala duygusal bağları taşıyan kişilerin hassasiyeti olarak görülüyor. Onlara da saygı ile yaklaşıyoruz. Gerçekten acı çekmişler ve birçok şehit vermişlerdir.

Burada da unutulmaması gereken nokta ise yapılan işin bir dizi film olması. Belgesel olmamasıdır. Yani bu bir senaryodur. Hedef kitle de 1963-1974yılları arasında neler yaşandığını bilmeyen veya hatırlamayan insanlara o günleri hatırlatmaktır. Bu bakımdan hedef kitle Türkiye ve tüm İslam dünyasıdır. Film Türkiye’de olduğu gibi birçok İslam ülkesine de satılmıştır ve oralarda gösterilecektir. Dolayısı ile de bu KKTC’nin tanıtımında önemli bir rol oynayacaktır.
Bizim yüzlerce kitap yazıp anlatmak istediklerimizi veya upuzun cümlelerle anlatamadıklarımızı sizler bu dizi sayesinde anlattınız. Sinemanın gücü ile Kıbrıs Türkünün çektiği acıları dünyaya duyurdunuz. Eleştiriler mutlaka olacaktır. Önemli olan onu da saygı ile karşılayabilmektir. Ben bu anlamda sizlere çok teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum” dedi.
Bir Zamanlar Kıbrıs dizisi yöneticilerinden Engin Sarıal ile Murat Toprak da “Bu nazik davetlerinizden dolayı çok teşekkür ederiz. Burada olmaktan mutluyuz. Yaptığımız işin doğru olduğuna inanıyoruz. Buraya Kıbrıs Türkü’nün çektiği acıları duyurmaya ve anlatmaya geldik. Biz, sadece işimizi yapıyoruz. Elimizden geldiği kadar da Kıbrıs Türkü’nün sesi olmaya çalışacağız.” dediler.

Paylaş

Önceki Haber

DAÜ TURİZM FAKÜLTESİ’NDE TOWER BARİSTA KAFE VE EĞİTİM LABORATUVARI AÇILDI

Sonraki Haber

MGA Sakarya da otomatik ödeme cihazı devreye girdi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen − 8 =

error: Kopiyalamak Yasakdır !!