Başbakan Ersan Saner İş Kadınları Derneği Başkanı Selin Candemir ve yönetim Kurulunu kabul ederek görüştü.

Başbakan Ersan Saner İş Kadınları Derneği Başkanı Selin Candemir ve yönetim Kurulunu kabul ederek görüştü.


Başbakan Ersan Saner kabulde yaptığı konuşmada süreç içerisinde İş Kadınları Derneği’nin ortaya koyduğu projelerin takdire şayan olduğunu belirterek, ülke ekonomisinin daha ileriye gitmesi için kadınların çalışma yaşamına katkısının çok önemli olduğunu belirtti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı döneminde Kadınların hiçbir mezuniyet derecesine bakılmaksızın iş yaşamına katıldıkları andan itibaren en uzun süre olan 5 yıl devlet tarafından tüm sosyal güvencelerinin yatırımlarının yapılması için gerekli tüzüğü de hayata geçirip uygulamaya koyduklarını hatırlatan Başbakan Saner, “hedefimiz, kadınlarımızın, hem girişimcilik yeteneklerinin artırtılması hem de sosyal güvenlik kurumlarına ödemeleri gereken zorunlu yatırımları yaparken zorlanmamalarıdır” dedi. Saner, “girişimci kadınlarımızı destekleme konusuna sıcak bakıyoruz. Ülkemizde erkeklerin egemen olduğu bir iş sektörü var. Kadın girişimci, sayımız düşük. Bu anlamda kadın girişimcilerimizi desteklemek istiyoruz. Kooperatifçilik konusunda da destek olabileceğimizi ve seve seve katkı koymak istediğimi belirtmek isterim” dedi.
Selin Candemir ise kabulde yaptığı konuşmada bölgesel üretim şeması ışığında, yerli ürünlerin markalaşmasına ve sertifikasyona yönelik teknik destekler sağlanmasının, kooperatifçiliğin yaygınlaştırılması için yerel yönetimlerle işbirliği içerisinde farkındalığın artırılmasının, kooperatifçilik modelinin geliştirilmesi için kadınları bir araya getirerek ekonomiye katılımlarının sağlanmasının önemine değinerek kadınların ekonomiye etkin katılımının desteklenmesi ve girişimcilik becerilerinin artırılması yönünde kapsamlı eğitimlerin her bölgede uygulanabilmesi için kaynak sağlanması ve işbirliğinin tesis edilmesinin gereği üzerinde durdu.
İş Kadınları Derneği Başkanı Sn. Selin Candemir dernek çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde de bulundu.
Girişimciliğin ilkokuldan itibaren eğitim müfredatına dahil edilmesi ve bununla birlikte girişimci sayısının artmasıyla kamuya olan talebin azalması ve devletin ekonomik yönden daha güçlü olmasının önemine dikkati çeken Candemir, girişimcilik hibeleri, iş geliştirme destek hibeleri, kamu ve özel bankalar üzerinden faiz destekli kredi programlarının önemli olduğunu belirtti ve konuyla ilgili yapılan kamu spotu çalışmaları hakkında Başbakan’a bilgi verdi.
Konuşmaların ardından Dernek Başkanı Selin Candemir Kadınların başarı öykülerinin yer aldığı kitabı Başbakan Saner’e takdim etti.

Paylaş

Önceki Haber

DAÜ İÇ MİMARLIK BÖLÜM BAŞKANI DOÇ. DR. ZEHRA ÖNGÜL’DEN ÖNEMLİ TEMSİLİYET

Sonraki Haber

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar eşi Sibel Tatar ile birlikte Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi’ni ziyaret etti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 5 =

error: Kopiyalamak Yasakdır !!