Dışişleri bakanlığı açıklama

   
KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ
DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI

14 Haziran 2021
BAKANLIK AÇIKLAMASI
Avrupa Birliği üyesi Güney Avrupa ülkeleri (Med7), 11 Haziran 2021 tarihinde, Atina’da düzenlenen toplantı sonunda ortak bir açıklama yapmışlardır. Bahse konu açıklamada Kıbrıs konusuna ilişkin yer alan ifadeler Ada’daki siyasi ve hukuki gerçekleri yansıtmaktan yoksundur. Söz konusu AB ülkeleri, bu açıklamayla, tarafsız olamayacaklarını bir kez daha kanıtlamaktadırlar.

1960 Ortaklık Cumhuriyeti’ni silah zoruyla yıkmasıyla ortaya çıkan statükoyu kalıcılaştırmak adına, Rum tarafı, geçmiş tüm federal çözüm süreçlerini akamete uğratmıştır. Rum tarafınca her vesile ile reddedilen federal çözüm modeline ilişkin müzakereler artık tükenmiştir. Aynı AB ülkelerinin günümüz şartlarına uymayan federal çözüm modelindeki ısrarları, Rum tarafına konfor alanı sağlayan statükonun devamına açık destek anlamı taşımaktadır.

Kıbrıs Türk tarafı, 5+BM gayri resmi toplantısında, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin çağrısına uygun olarak Ada’nın gerçeklerini yansıtan, “kalıpların dışında” yaratıcı fikirlerini tescil ettirmiş ve iki Devletin egemen eşitliği ile eşit uluslararası statüleri temelinde bir işbirliği ilişkisi tesis edilmesini görüşmeye hazır olduğunu göstermiştir.

Ada ve doğal kaynakların ortak sahibi olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Doğu Akdeniz’de kazan-kazan anlayışıyla, işbirliğine yönelik yapıcı öneriler sunmuştur. Bu öneriler halen masadadır. Ancak Kıbrıs Rum tarafı, KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti’nin meşru hak ve çıkarlarını görmezden gelmeye devam ederek, bölgenin istikrar ve refahının tesis edilmesine kışkırtıcı faaliyetleriyle engel olmayı sürdürmektedir. Maalesef, anılan AB ülkeleri, bahse konu açıklamayı imzalayarak, Güney Kıbrıs Rum yönetiminin maksimalist yaklaşımını teşvik etmektedirler.

Ada’daki statükonun simgesi haline dönüşen kapalı Maraş’ın KKTC toprağı olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz. Kapalı Maraş’a ilişkin açılımımız uluslararası hukuk çerçevesinde yürütülmeye devam edecektir.

Devletimiz, gerek ulusal davamızı gerek Doğu Akdeniz’deki meşru hak ve çıkarlarımızı Anavatan Türkiye ile koruyacak ve savunacaktır. Kıbrıs Türk tarafı, iki Devletin egemen eşitliğinin teyit edilmesini müteakip, işbirliği kurulması amacıyla yeni bir zeminde başlaması muhtemel müzakerelere yapıcı bir tutumla katılmaya hazırdır.

KKTC Dışişleri Bakanlığı
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Website
Website
YouTube
YouTube
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Dışişleri Bakanlığı

Tel:  +90 (392) 601 1800 – 01
Faks: +90 (392) 228 4290
E-Posta: info@mfa.gov.ct.tr
Adres: Selçuklu Caddesi, Lefkoşa KKTC
via Mersin 10 / TURKEY

unsubscribe from this list    update subscription preferences

Paylaş

Önceki Haber

Gmb de önemli toplantı

Sonraki Haber

DAÜ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ BİLİMSEL ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 4 =

error: Kopiyalamak Yasakdır !!