Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, CNN Türk canlı yayınına katılarak Kıbrıs sorunu ve Doğu Akdeniz’de yaşanan son gelişmeleri değerlendirerek gündeme dair soruları yanıtladı

“TÜRKİYE’NİN ACISI BİZİM DE ACIMIZDIR”
Türkiye’de birçok can kaybına neden olan orman yangınlarıyla ilgili üzüntüsünü dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, “Türkiye’nin acısı bizim de acımızdır” diyerek Anavatan Türkiye’ye geçmiş olsun dileklerinde bulundu.
Cumhurbaşkanı Tatar, yangında hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diledi.
Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’de yaşanan yangınla ilgili KKTC olarak nasıl yardımda bulunulabileceği hususunun dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında ele alındığına da dikkat çekti.

“EZBER BOZDUK”

Maraş açılımıyla ezber bozulduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, Cumhurbaşkanı olarak göreve gelmesiyle egemen eşit iki devletin siyasi eşitliğine dayalı bir çözüm vizyonunun masaya geldiğini belirtti.
Cumhurbaşkanı Tatar, Maraş açılımıyla ilgili talebin KKTC’den geldiğini ifade ederek bu konunda Türkiye’nin gösterdiği destekten duyduğu mutluluğu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, Maraş açılımıyla yüzde 3.5’lik bir alanın uluslararası hukuka uygun bir şekilde açıldığını, mülkiyet sahiplerinin Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvurabileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Maraş açılımında özel mülkiyete dokunulmadığını da anımsattı.

“İLANİHAYE ONLARI BEKLEYECEK DEĞİLİZ”
Maraş’ın bütünlüklü bir çözüm sonrası iade edileceği anlayışının Rum tarafının uzlaşmaz tavrı nedeniyle artık yitirildiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar “İlanihaye onları bekleyecek değiliz. Maraş, iki devletli bir çözümün boyutu olarak açılmıştır” dedi.
Cumhurbaşkanı Tatar, Maraş’ın barındırdığı ekonomik potansiyele değinerek bunun KKTC ekonomisine yapacağı katkının altını çizdi.

İHA VE SİHA’LARIN GEÇİTKALE’DE KONUŞLANMASININ STRATEJİK AVANTAJLARI…”
Geçitkale Havaalanı’nın İHA ve SİHA’ların kullanımına açıldığını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Geçitkale Havaalanı’nda İHA ve SİHA’ların konuşlanmasının stratejik ve askeri avantajlarına dikkat çekerek bunu KKTC ve Türkiye’nin güvenliği için ne denli önemli olduğunu ifade etti.

“BARIŞ GÜCÜ YAŞANANLARA SEYİRCİ KALDI”
Kıbrıs sorunun tarihiyle ilgili çarpıcı örnekler vererek, toplumsal mücadele yıllarında Kıbrıs Türkü’nün Anavatan Türkiye’nin de desteğiyle verdiği direnişe değinen Cumhurbaşkanı Tatar, soykırım yıllarında BM Barış Gücü askerinin yaşananlara seyirci kaldığının altını çizdi.
Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türkü’ne yönelik yapılan soykırımlara Barış Gücü yanında dünyanın da seyirci kaldığını belirtti.

“TÜRK ASKERİ KIBRIS’TAKİ BARIŞIN YEGANE TEMİNATIDIR”
Türk askerinin adada bulunmasıyla adada barışın tesis edildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Türk askerinin adadaki barışın yegâne teminatı olduğunu vurgulayarak Türk askerinin çekildiği gün Kıbrıs’ta çatışmaların başlayacağını kaydetti.

BM Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılmasıyla ilgili bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Tatar, BM Barış Gücü’nün adadaki varlığının göstermelik olduğuna dikkat çekti.
Cumhurbaşkanı Tatar, BM Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılmasıyla ilgili KKTC’nin onayının alınmamasını da eleştirdi.

Türkiye’nin üyesi olmadığı bir AB’de, federal bir Kıbrıs’ın yer alması durumunda Kıbrıs Türkü’nün güvenliğinin tehlikeye atılacağını, böylesi bir antlaşmayla hedeflenenin Türkiye’yi Kıbrıs’tan uzaklaştırmak olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk Halkı’nın güvenliği için Anavatan Türkiye’nin garantörlüğünün ne kadar önemli olduğuna dikkat çekti.
Cumhurbaşkanı Tatar, federasyonla hedeflenenin Kıbrıs Türkü’nün Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yama olması ve azınlık durumuna düşmesinin hedeflendiğinin altını çizdi. Cumhurbaşkanı Tatar, Cenevre’de gerçekleşen 5+BM formundaki gayri resmi toplantıda, egemen eşit iki devletin siyasi eşitliğine dayalı çözüm vizyonunun BM yetkililerine de anlatıldığına dikkat çekti


DOĞU AKDENİZ’DEKİ GELİŞMELER… “EN AZ RUMLAR KADAR SÖZ SAHİBİYİZ”

Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeler sayesinde KKTC’nin statüsü yükseldiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin egemen bir devlet olarak bölgedeki doğal kaynaklarla ilgili faaliyetlerde en az Kıbrıslı Rumlar kadar söz sahibi olduğunu dile getirdi.

“KKTC VE TÜRKYE’NİN BERABERLİĞİNİN YARATTIĞI AVANTAJ…”

Cumhurbaşkanı Tatar, Mavi Vatan’la ilgili KKTC ve Türkiye’nin birlikte hareket etmesinin yarattığı avantajların altını çizerek Mavi Vatan’dan hava sahasına kadar her alanda KKTC ve Türkiye’nin birlikte hareket etmesinin zorunluluğunu vurguladı.

Paylaş

Önceki Haber

20 Temmuz Barış Harekatının 47. yıl dönümü etkinliklerine katılmak amacıyla bu sabah eşi Sibel Tatar ile İstanbul’a gitmek üzere adadan ayrılan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İstanbul’a vardı

Sonraki Haber

BAKANLAR KURULU KARARLARI… “BAŞBAKANLIK’IN ALTINDA İCRA KOMİTESİ KURULACAK”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − 16 =