Eskişehir temasları çerçevesinde Sivrihisar’da konuşan Cumhurbaşkanı Tatar vurguladı: “Kıbrıs Türk halkı, devletinden asla vazgeçmeyecektir”Eskişehir temasları çerçevesinde Sivrihisar’da konuşan Cumhurbaşkanı Tatar vurguladı: “Kıbrıs Türk halkı, devletinden asla vazgeçmeyecektir”

Anadolu Üniversitesi’nde 2021-2022 Akademik Yılı açılış dersi vermek ve Mütevelli Heyetinin aldığı karar doğrultusunda Fahri Doktora Unvanı almak üzere Ankara üzerinden Eskişehir’e karayolu ile hareket eden Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Eskişehir temasları çerçevesinde Sivrihisar’a gitti.

Sivrihisar’da halk tarafından yoğun ilgi ve büyük coşku ile karşılanan Cumhurbaşkanı Tatar burada yaptığı açıklamada, Sivrihisar halkına gösterdikleri ilgiden ve yakınlıktan dolayı teşekkür etti.

Türkiye’nin çeşitli bölgelerine ziyaretler yaptığını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkının her zaman Anadolu ve Anavatan Türkiye ile yakın ilişkiler içerisinde olduğunu ve mücadele yıllarında Türkiye’nin her zaman Kıbrıs Türk halkının yanında olduğunu hatırlattı.

Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan’da Türkiye Cumhuriyeti ile iş birliği içerisinde KKTC olarak yola devam ederken hak ve çıkarlarımızı, ulusal çıkar ve milli menfaatlerimizi korumak adına gelecek nesillerin önemine değinen Cumhurbaşkanı Tatar, yeni nesillerin de aynı duygularla yetişerek Türkiye ve KKTC arasındaki karşılıklı sevginin ve muhabbetin hiçbir zaman azalmamasını, sosyal medya ve iletişim imkanlarından yararlanarak aramızdaki gönül bağının daha da artmasını temenni etti.

Bölgede barışın ve istikrarın sürmesi için Türkiye Cumhuriyeti ile iş birliği içerisinde ortaya konan Kıbrıs’ta yan yana yaşayan iki egemen eşit devletin iş birliği politikasının saygı görmesini beklediklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rum-Yunan ikilisinin Ege ve Doğu Akdeniz’de KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti’ni rahatsız edici yanlışlar yaptıklarını belirtti.

Federasyon ve Rumlarla ortaklık cumhuriyetinin Kıbrıs Türk halkının AB içerisinde yok olmaya sürükleyeceğini, AB üyesi olmamasından dolayı Türkiye Cumhuriyeti’nin adadan çekilmesini sağlamanın hedeflendiğini anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, Cumhurbaşkanı seçilmesiyle ortaya konulan politikanın Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından desteklenmesinin önemine işaret ederek teşekkür etti.

Bir soru üzerine, deniz yetki alanlarını sararak Akdeniz’e çıkış yollarının ve aynı zamanda hava sahasındaki üstünlüğümüzün engellenmeye çalışıldığı bir siyasetin söz konusu olduğunu belirterek, “Sonuna kadar direneceğiz. Mücadelemizi, Türkiye Cumhuriyeti ile iş birliği içerisinde veriyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, tarihe bakıldığında Kıbrıs Türk halkının hiçbir zaman Rum egemenliğinde olmadığını dile getirerek, Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamak amacıyla geçmişte Kıbrıs Türklerine yapılan zulme değindi. Kıbrıslı Rumların halen aynı hedefte olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, “Buna asla izin vermeyeceğiz. Kıbrıs’ta çok şehitler verdik, çok bedeller ödedik. 60 yıldır Kıbrıs Türk halkının devleti vardır. 60 yıldan sonra Kıbrıs Türk halkı kendi devletinden asla vazgeçmez” dedi.

Paylaş

Önceki Haber

Rum Yönetimi’nin Doğu Akdeniz’de gerginliği tırmandırıcı faaliyetlerine dikkat çeken KKTC Cumhurbaşkanlığı; “Doğu Akdeniz’de gerginliğe değil iş birliğine ihtiyaç vardır”

Sonraki Haber

Akdeniz Bilim Ekibi’nde Kıbrıs’ı temsil eden Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Gücel, yürüttüğü bilimsel çalışmalar ve projeler nedeniyle layık görüldüğü ödülü, İspanya eski Başbakanı Zapatero’nun elinden aldı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − eighteen =