DAÜ MİMARLIK FAKÜLTESİ 2. ULUSLARARASI “UNSPOKEN ISSUES IN ARCHITECTURAL EDUCATION” KONFERANSIYLA DUAYEN MİMARLARI KIBRIS’A GETİRİYOR

DAÜ MİMARLIK FAKÜLTESİ 2. ULUSLARARASI “UNSPOKEN ISSUES IN ARCHITECTURAL EDUCATION” KONFERANSIYLA DUAYEN MİMARLARI KIBRIS’A GETİRİYOR
Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü ve İç Mimarlık Bölümü tarafından organize edilen uluslararası “Unspoken Issues In Architectural Education” konferansının ikincisi, bu yıl 14-15 Nisan 2022 tarihlerinde, DAÜ’nün ev sahipliğinde, dünyanın dört bir yanından duayen mimarların katılımıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) gerçekleştirilecek. Konferansın ana dili İngilizce olacak. “Unspoken (Konuşulmayanlar)” temasıyla düzenlenecek olan uluslararası konferans, mimarlık eğitimini çeşitli açılardan tartışmak için akademisyen, uygulayıcı ve öğrencilerin bir araya gelmesi amacıyla yapılıyor. Konferansın ana konuşmacıları arasında, Pratt Mimarlık Okulu, New York Dekanı Prof. Dr. Harriet Harriss de yer alıyor. Mimarlık eğitiminde öncü pedagojiler, tasarımda feminizm, eşitlik, dekolonizasyon, çeşitlilik, sivil katılım ve iklim adaleti alanlarında uzman olan Harriss’in bu alanlarda yazılmış pek çok kitabı bulunuyor. Prof. Dr. Harriss, Nisan 2022’de DAÜ Mimarlık Fakültesi’nin misafiri olarak adaya gelecek. Konferansa olan ilgi gittikçe büyürken, dünyanın dört bir yanından bildiriler gelmeye de devam ediyor.
Mimarlık eğitiminde konuşulmayan soruların tartışılacağı konferans, Nisan 2022’de kültürel çalışmalar, sosyoloji, çevre çalışmaları ve pedagojik çalışmalar için dünyanın her yerinden tasarım, mimarlık, iç mimarlık, sanat ve mimarlık tarihi, mühendislik, şehir çalışmaları disiplinlerinde çalışan disiplinler arası akademisyenler, uygulayıcılar ve öğrenciler tarafından gelecek bildirileri memnuniyetle karşılıyor.
Mimarlık Eğitimi Sorunları Dünya Genelinde Değerlendirilecek
DAÜ 2. Uluslararası “Unspoken Issues In Architectural Education” Konferansı, “Çeşitlendirilmiş Ortamlar”, “Dinamik Felsefe” ve “Çelişkili Eğitim” ana temaları ile mimari / iç mimarlık eğitiminde çeşitli kritik konular üzerine tartışmalara öncülük etmeyi amaçlıyor. Bu ana temalara yönelik olarak, konferansın ana amacı, günümüzde mimarlık / iç mimarlık eğitiminin temel zorluklarını araştırmak ve yaymak, mimarlık eğitiminin gerçek dünya ile ilgisizliği, medyanın etkileri, yoksullar için çalışma veya tasarım, afet yönetimi, iklim değişikliği, yakıt yoksulluğu, enerjinin fiyatı, çatışmalar ve savaşlar, mimar ve mimarlık okullarının sayısı, öğretim metodolojisinin sorgulanması, mimari ve daha pek çok konuşulmayan konuyu uluslararası olarak değerlendirmek.
Konferansla ilgili daha detaylı bilgi ve bildirim çağrısına https://architecturaleducation2022.emu.edu.tr/en/about başlıklı web sitesinden ulaşılabiliyor. Aynı zamanda konferansın sosyal medya hesapları (Facebook: UIAE 2022 – Instagram: @uiae2022) da takip edilebiliyor.
Paylaş

Önceki Haber

  KTSYD’de bölge toplantıları devam ediyor 

Sonraki Haber

DAÜ’DE “MEDYADA DEZENFORMASYON”SEMİNERİ DÜZENLENİYOR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × one =