Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ankara temasları çerçevesinde Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği’nin (TEMAD) 37. Kuruluş Yıl Dönümü dolayısıyla dernek binasını ziyaret etti.

 

“TÜRK ASKERİ BAŞIMIZIN TACIDIR”

Cumhurbaşkanı Tatar ziyarette yapmış olduğu konuşmada; derneğin 37. kuruluş yıl dönümünde orada bulunmaktan dolayı duyduğu mutluluğu belirterek Türk askerinin başımızın tacı olduğunu söyledi.Kıbrıs Türkü’nün adada uzun yıllar boyunca çok büyük mücadeleler verdiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Tatar; Türkiye’nin, bu mücadelede her zaman yanlarında yer aldığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta yeni bir dönemin başladığını belirterek; “Malum olduğu üzere artık federal anlayışta bir çözüm modelinin Kıbrıs’ta bir netice vermediğinin, dolayısıyla birtakım farklı oyunlar oynanmakta olduğunun bilinci içerisinde; Anavatan Türkiye ile birlikte geliştirdiğimiz yeni bir siyaset vardır. O da, Kıbrıs’ta ancak yan yana yaşayan iki ayrı egemen eşitliğe dayalı devletin iş birliğiyle bir anlaşmanın olabileceğidir” şeklinde konuştu.

Mavi Vatan ve Doğu Akdeniz’de ulusal çıkarlarının ve milli menfaatlerinin korunması için Türkiye ile iş birliğinin daha da pekişmesi gerektiğini anlattıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Tatar; yeni nesile, Kıbrıs davasının önemini anlatmanın, yapılabilecek en hayırlı işlerden biri olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta büyük mücadeleler verdiklerini, bağımsızlık içerisinde yaşamanın kendileri için büyük erdem olduğunu dile getirdi.Türkiye’nin her zaman Kıbrıs Türkü’nün yanında olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, “Mavi Vatan ve Doğu Akdeniz’de ortaya çıkan kaynaklarla bize yakışan; KKTC’yi güçlendirmek, buradaki ulusal çıkarları ve menfaatleri korumaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkının vefalı olduğunu belirterek; “Bizim vazgeçilmez çizgilerimizden bir tanesi Türkiye’nin garantörlük hakkıdır, Kıbrıs’ta onun devamı şarttır. Diğeri de, belirli sayıda Türk askerinin mutlaka Kıbrıs’ta kalması gerektiğidir ve bunu her vesileyle söylüyorum. Oynanan oyun; Kıbrıs’tan tamamıyla askerlerin çekilmesi, askersizleştirilmesi çabasıdır ama bakıyoruz ki Güney Kıbrıs’ta silahlanmaya devam ediyorlar” ifadelerini kullandı.

Amaçlarının, Türkiye’nin güvenliğini ve KKTC’nin bölgedeki refahını korumak olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye ile kaderlerinin bir olduğunu söyledi.

Paylaş

Önceki Haber

45 dakikalık bir operasyonla, inmenin en önemli nedeni olan şah damarı tıkanıklığından kurtulmak mümkün!

Sonraki Haber

TENİSTE HER YAŞTAN RAKETLER KORTLARA ÇIKIYOR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 + 3 =