DAÜ, U.S. NEWS & WORLD REPORT DÜNYANIN EN İYİ ÜNİVERSİTELERİ SIRALAMASINDA YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRÜYOR

27 Ekim 2021

 

DAÜ, U.S. NEWS & WORLD REPORT DÜNYANIN EN İYİ ÜNİVERSİTELERİ SIRALAMASINDA YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRÜYOR ki

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), 8 yıldır yayınlanmakta olan U.S. News & World Report Dünyanın En İyi Üniversiteleri Sıralaması 2022’de 945’inci sırada yer aldı. DAÜ geçtiğimiz yıl 1,148’inci sırada yer almıştı. Listeye bu yıl 250 yeni üniversite eklenmesine rağmen, DAÜ yine yükselmeyi başardı. DAÜ’nün birbirinden farklı dünya üniversite sıralamalarındaki başarılı yükselişi dikkat çekiyor.

 

90 ülkeden üniversitelerin değerlendirildiği listede, 13 farklı gösterge ile üniversitelerin akademik araştırma performansları, küresel ve yerel saygınlığı ölçülüyor. 30 yılı aşkın süredir dünyanın en iyi üniversitelerinin sıralamasını yapan U.S. News & World Report tarafından açıklanan listeye göre, DAÜ Asya Kıtası’nın en iyi 246. üniversitesi olurken, Türkiye sıralamasında Sabancı Üniversitesi ile 15. sırayı paylaştı. Listede Türkiye’den ise toplamda 45 üniversite yer aldı.

 

KKTC’de 1. Sırada

Bu yıl düzenlenen 2022 U.S. News & World Report Dünyanın En İyi Üniversiteleri Sıralaması’nda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden (KKTC) iki üniversite yer almıştır. DAÜ bu üniversiteler arasında birinci sırada yer almaktadır. Kıbrıs genelinde ise üç üniversite listeye girmiştir.

 

DAÜ, söz konusu sıralamada bölgesel araştırma saygınlığında 167. sırayı elde ederken, uluslararası iş birliği konusunda dünyanın en iyi 901, bölgenin ise en iyi 25. üniversitesi olarak açıklandı.

Paylaş

Önceki Haber

İRFAN NADİR 18 YAŞ ÜSTÜ REHABİLİTASYON MERKEZİ’NİN  ÖĞRENCİLERİ BELEDİYE BAŞKANI İSMAİL ARTER’İ ZİYARET ETTİ

Sonraki Haber

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI DOLAYISIYLA 1. GELENEKSEL BİSİKLET TURU CUMA GÜNÜ KAPALI MARAŞ’TA YAPILIYOR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × three =