Flaş Haber :

GAZİMAĞUSA İLÇESİNDEKİ KADIN ÖRGÜTLERİNİN ÜRETİMLERİ BANDABULİYA’DA SATIŞA SUNULUYOR

Teniste KTSYD Master Kupası’nın ikincisi düzenleniyor

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 58. yıl dönümü münasebetiyle Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nu ziyaret etti

ARTER’DE 13 ve 27 ARALIK’TA, SERGİ REHBERLERİYLE ÇEVRİMİÇİ BULUŞMALAR

Duru Tiyatro’nun yeni oyunu “Irgat”ta Emre Kınay, yüreğinde iyilik ve insanlığa olan inancıyla kendini büyükşehirde bulan Irgat’ın kötülük karşısında yaşadığı dönüşümü bazen hüzünlü bazen de gülümseten bir anlatımla sahneye taşıyor. Türkiye’de geçen ve bu toprakların hiç de yabancı olmadığı, yürek burkan bir hikâyeyi Shakespeare’in cümleleriyle anlatan “Irgat”, 17 Aralık’ta Duru Tiyatro Ataşehir Watergarden Performans Merkezi’nde sahnelenecek.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve eşi Sibel Tatar, Günkut Ajans direktörleri Bülent Günkut, Mehmet Günkut ve 34. Miss Kuzey Kıbrıs 2021 yarışmasında dereceye giren güzelleri kabul etti

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Karpaz’da 4 köpeğin ağaca asılarak vahşice katledilmesine yönelik açıklama yaptı: “İnfial yaratan bu olayın faillerinin polisimiz tarafından ivedilikle belirlenip, yargı önüne çıkarılacağına inancım tamdır”

Bozatlı anısına yarışacaklar

Efes Pilsen Darts Süper Ligi’ne devam edildi

UKÜ Psikoloji Bölümü, Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’ni ziyaret etti

Aralık 7, 2021 18:17

Sürekli Atık Su İzleme Sistemi devreye giriyor

 

10 Kasım 2021

 

Sürekli Atık Su İzleme

Sistemi devreye giriyor

 

Turizm ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Çevre Koruma Dairesi bünyesinde hizmet verecek olan Sürekli Atık Su İzleme Sistemi (SAİS) hizmet vermeye başlıyor.

Ülkemizdeki atık su arıtma tesislerinin deşarjlarının çevrimiçi (online) izlenebilmesi için kurulacak olan Sürekli Atık Su İzleme Sistemi’nin ihalesi 5 Mayıs 2021 tarihinde sonlanmıştı.

Bütçesi Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından sağlanan ihale kapsamında Sürekli Atık Su İzleme Sisteminin pilot kabini ve yazılım işlerinin kurulması ve sistemin hayata geçmesi ile ilgili çalışmalar başlamıştır.

İhale kapsamında Bafra Atık Su Arıtma Tesisine pilot kabin ve ekipmanlarının kurulumu tamamlanmıştır. Ayrıca sistemin verilerinin toplanacağı ekipmanların da Çevre Koruma Dairesi’ne kurulumu da sonlanmıştır. Şu anda verilerin merkeze gelmesi konusunda test çalışmaları başlamış ve bu çalışmalar sonrası sistemin tam randımanla devreye girmesi beklenmektedir.

ÇEVRE DAİRESİ, ARITMA TESİSLERİNİ ONLİNE İZLEYECEK

Sürekli Atık Su İzleme Sistemi (SAİS), atık su arıtma tesislerinin deşarjlarının çevrimiçi (online) izleme sistemidir.

SAİS kapsamında çıkış suyunda sürekli ve otomatik olarak pH, sıcaklık, çözünmüş oksijen, iletkenlik, debi, kimyasal oksijen ihtiyacı, askıda katı madde, azot ve fosfor parametreleri ölçülerek sonuçları periyodik ve gerçek zamanlı dairenin merkezi veri tabanına aktarılacaktır.

Sistemin kurulması ile belirlenen tesisler, kendi tesislerinin deşarj noktalarına ölçüm sistemi kurarak dairenin kurmuş olduğu sisteme bağlanacaktır.

Böylece bağlantı sonrası deşarjları sürekli olarak izlenecek ve standartlar aşıldığı takdirde, sistem aracılığıyla Çevre Koruma Dairesi’ne bildirim gidecek ve sürekli izleme ve yaptırım imkanı sağlanacaktır.

“Sistemin kurulması ile belirlenen atık su arıtma tesislerinin deşarjları Bakanlığımız tarafından online olarak izlenecek ve tesislerde oluşabilecek herhangi bir soruna hemen müdahele edilebilecektir.

Bakanlığımız bu sistemin kurulması ile arıtma tesislerini 7/24 izleme kapasitesine ulaşacaktır.SAİS sistemi sayesinde, turizm adası olan ülkemizde atık sulardan kaynaklanan kirlilikler de ortadan kalkacaktır.

 

 

 

Paylaş

Önceki Haber

ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK DAÜ’DE ANILDI

Sonraki Haber

KKTC ULUSAL NİJERYALI ÖĞRENCİLER BİRLİĞİ’NDEN DAÜ REKTÖRLÜĞÜ’NE ZİYARET

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 + 15 =