Flaş Haber :

GAZİMAĞUSA İLÇESİNDEKİ KADIN ÖRGÜTLERİNİN ÜRETİMLERİ BANDABULİYA’DA SATIŞA SUNULUYOR

Teniste KTSYD Master Kupası’nın ikincisi düzenleniyor

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 58. yıl dönümü münasebetiyle Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nu ziyaret etti

ARTER’DE 13 ve 27 ARALIK’TA, SERGİ REHBERLERİYLE ÇEVRİMİÇİ BULUŞMALAR

Duru Tiyatro’nun yeni oyunu “Irgat”ta Emre Kınay, yüreğinde iyilik ve insanlığa olan inancıyla kendini büyükşehirde bulan Irgat’ın kötülük karşısında yaşadığı dönüşümü bazen hüzünlü bazen de gülümseten bir anlatımla sahneye taşıyor. Türkiye’de geçen ve bu toprakların hiç de yabancı olmadığı, yürek burkan bir hikâyeyi Shakespeare’in cümleleriyle anlatan “Irgat”, 17 Aralık’ta Duru Tiyatro Ataşehir Watergarden Performans Merkezi’nde sahnelenecek.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve eşi Sibel Tatar, Günkut Ajans direktörleri Bülent Günkut, Mehmet Günkut ve 34. Miss Kuzey Kıbrıs 2021 yarışmasında dereceye giren güzelleri kabul etti

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Karpaz’da 4 köpeğin ağaca asılarak vahşice katledilmesine yönelik açıklama yaptı: “İnfial yaratan bu olayın faillerinin polisimiz tarafından ivedilikle belirlenip, yargı önüne çıkarılacağına inancım tamdır”

Bozatlı anısına yarışacaklar

Efes Pilsen Darts Süper Ligi’ne devam edildi

UKÜ Psikoloji Bölümü, Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’ni ziyaret etti

Aralık 7, 2021 18:43

DAÜ DR. FAZIL KÜÇÜK TIP FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. AMBER EKER BAKKALOĞLU NÖROBİLİMDE YAPAY ZEKA DESTEKLİ UYGULAMALARI ANLATTI

22 Kasım 2021

 

 

DAÜ DR. FAZIL KÜÇÜK TIP FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. AMBER EKER BAKKALOĞLU NÖROBİLİMDE YAPAY ZEKA DESTEKLİ UYGULAMALARI ANLATTI

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Amber Eker, geçtiğimiz günlerde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) gerçekleştirilen 9. Nöroradyoloji Okulu etkinliğinin açılış oturumunda konuşmacı olarak yer aldı. Etkinlik, DAÜ Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Okutmanı Erkan Dağlı ve Piyanist Atakan Sarı’nın Kıbrıs ezgilerinden oluşan müzik dinletisi ile başladı. Türkiye’nin birçok farklı bölgesinden KKTC’ye gelen katılımcılar müzik dinletisinde unutulmaz anlar yaşadı.

 

Hekimlere Birçok Olanak Sağlıyor

Açılış oturumunda DAÜ Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Amber Eker Bakkaloğlu, “Nörobilimde Yapay Zeka Destekli Uygulamalar” başlıklı konuşmasını gerçekleştirdi. Doç. Dr. Bakkaloğlu konuşmasına, insanların farkında olarak veya farkında olmadan günlük yaşantılarında yapay zeka destekli uygulamaları sıkça kullandığını belirterek başladı. Telefonların sesli arama özelliği, sosyal ağlardaki otomatik yüz tanıma, insanların alışveriş tercihlerinin tanınıp kendilerine öneriler sunulması ya da bankacılık işlemlerinde normal dışı harcamalarda gelen uyarıların, yapay zeka destekli uygulamalar olduğu yönünde örnekler veren Doç. Dr. Bakkaloğlu, son yıllarda yapay zeka ile desteklenen uygulamaların bilim ve nörobilim alanında da giderek artan bir ivme ile yer bulduğunu belirtti. Doç. Dr. Bakkaloğlu, bu uygulamaların sağlık alanında teşhisin yapılması, hastalıkların sınıflandırılması ve tedavinin yönlendirilmesinin büyük bir hassasiyet ve hız ile yapılmasına olanak sağladığına dikkat çekti.

 

Oturumda, DAÜ Mühendislik Fakültesi ile Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi’nin bu alandaki çalışmalarından örnekler verildi. Gelecekte çok daha fazla kullanılacağı öngörülen bu uygulamalara rağmen, insan iletişiminin ön planda olduğu tıp alanı için hekimlerin çalışmalarının kıymetine vurgu yapılırken, bilim alanındaki yeni keşiflerin yapılmasında insan emeğinin halen yapay zekadan üstün olduğunun altı çizildi.

Paylaş

Önceki Haber

DAÜ Diş hekimliği fakültesi hasta kabulüne başlıyor

Sonraki Haber

Gazimağusa da mücahit komutanlari derneginde Atatürk Büstü açılışı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × five =