Kıbrıs Atatürkçü Yaşam Derneği  6. Olağan Genel Kurulunu Gerçekleştirdi

  1. Kıbrıs Atatürkçü Yaşam Derneği  6. Olağan Genel Kurulunu Gerçekleştirdi

Abdürrahim Türkmen Başkanlığa Getirildi.

Kıbrıs Atatürkçü Yaşam Derneği 6. Olağan Kurulunu 28 Kasım Pazar Günü Gazimağusa’da Caffee Ravelin’de yaptı.

Kurultay, Saygı Duruşu Ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından Divan Oluşumu gerçekleştirdi.

Divan Başkanlığa oy birliği ile Hakan Yozcu, Divan Başkan Yardımcılığına Kansu Aksu, Divan Katipliğine de Kemal Altuncuoğlu getirildi.

Divan Başkanlığını alan Hakan Yozcu, böyle anlamlı bir kurulda Divan Başkanlığı yapmanın gururunu yaşadığını belirterek “Atatürk İlke ve İnkılaplarının Türk Milletine ışık verdiğini, yıllarca karanlık dünyamızı aydınlattığını, Ulu önderin düşünceleri sayesinde dünyada birçok ülkenin özgürlüğüne kavuştuğunu” belirtti. “Kıbrıs Türkünün de 1974 öncesi Rumların tedhişlerine Atatürk düşüncelerine sarılarak birlik ve bearberlik içinde hareket ederek bu günlere gelindiğini” belirtti. Şu ana kadar dernekte görev alan tüm yetkililere teşekkür etti.

Dernek Başkanı Ahmet İşcan da konuşmasında “Görevini tamamlayıp layıkıyla yerine getirmenin mutluluğunu yaşadığını” söyledi. “Yeni yönetimin de bundan sonra bayrağı alıp derneği daha ilerilere taşıyacağından emin olduğunu” belirtti.

Derneğin bu güne kadar zor şartlar altında olduğunu ama hep beraber kenetlenerek  bu zorlukları aştıklarını dile getirdi.  İşcan şöyle devam etti: “Atatürk ilke ve düşüncelerini elimizden geldiği kadar yaymaya, vatandaşlarımıza anlatmaya çalıştık. Çabalarımız hep bu yönde oldu. Güzel işler yaptık.Örnek verecek olursak tüm KKTC’yi kapsayan Atatürk konulu kompozisyon yarışmamıza çok büyük ilgi oldu. Kıbrıs genelinden birçok okul ve öğrenci bu yarışmaya katıldı. Gençlerimizin Atamızı sevdiklerini görmek, onun ilke ve düşüncelerine sahip çıktıklarını bilmek bizleri fazlasıyla memnun etmiştir. İnanıyoruz ki Atatürk sevgisi ilelebet kalplerde yaşayacaktır. Gençlerimiz bunu bize göstermişlerdir.

Görevimi bugün gönül rahatlığı ve huzur içinde devrediyorum. Yeni başkana ve yönetim kuruluna başarılar diliyorum” dedi.

Konuşmanın ardından Derneğin Faaliyet ve Mali raporları okundu. Oylamaya sunularak üyeler tarafından kabul edildi.

Seçim kısımında ise yeni yönetim kurulu ve yan yönetim kurulları belirlendi.

Yapılan seçimde Abdurrahim Türkmen Derneğin Yeni başkanı seçildi.

Abdurrahman Biçici asbaşkanlığa, Ali Buruk Muhasipliğe, Sayım Aytürk Basın Yayın sorumluluğuna, Murat Üşenmez de Faal üyeliğe seçildi. Yedek üyeler de Metin Türkmen ve Hasan Solmazcan olarak belirlendi.

Denetleme Kurulu üyeliklerine Halil Şengün, Aygün Korkmaz, Nihat Özbil,  yedek üyeliğe Ali Ergül, Nusret Ertuğ seçildi.

Disiplin Kurulu Üyeliğine

Tevfik Pilli, Mustafa Erkan, Sevda Bora getirilirken yedek üye olarak da Mustava Savaşçı, Murak Bal olarak belirlendi.

Derneğin yeni başkanı olarak seçilen Abdurrahim Türkmen de üyelere bir teşekkür konuşması yaptı. Konuşmasında Kendini seçen üyelere teşekkür etti.

Türkmen şunları söyledi: “Kıbrıs’ta bugüne kadar çok büyük şehitler verdik. KKTC devletini kurduk. Atatürkün ilke ve inkılapları bize her zaman rehber oldu. Onun düşüncelerinden bir an bile şaşmadık.  Atatürk “Ordular ilk hedefiniz Akdenizdir” diyerek Kurtuluş Savaşını başlattı. Her fırsatta “Kıbrıs bizim için önemlidir.” diyerek Kıbrıs’a önem verilmesi gerektiğini belirtti. Biz de bu noktadan hareket ederek Kıbrıs Atatürkçü Yaşam Derneğini hayata geçirdik. Atatürk’ün düşünceleriyle karanlık yolumuzu aydınlığa çevirdik. Kıbrıs Türkü atasından aldığı ilhamla yoluna devam etmektedir. Bir an olsun onun ilkelerinden şaşmamıştır. Geleceğe en büyük mirasımız Atamızın düşünceleridir. Atatürkçülük demek yenilik demektir. Yenileşmeyi kabul etmek demektir. Atatürk düşüncelerini toplumumuzun her ferdine anlatmak ve beyinlerine nakşetmek bizim görevimizdir. Geleceğe Atamızın düşünceleri ile yürüyeceğiz. Atacağımız adımlar bilinçli adımlar olacaktır. İlim ve irfan ile düşüncelerimizi genişletip geleceğe damgamızı vuracağız. Atatürk sevgisi kalplerde sonsuza dek yaşayacaktır.” 

Kurultay dilek ve temenniler bölümüyle sona erdi.

Haber: Hakan YOZCU      

 

Paylaş

Önceki Haber

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI PANKARTLI DESTEK 

Sonraki Haber

Zumba cılar İnciraltı nda idiler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen − ten =