Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ
BAŞBAKANLIĞI

BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU’NUN 5 ARALIK ATATÜRK’ÜN TÜRK KADININA SEÇME VE SEÇİLME HAKKI TANIDIĞI GÜN MÜNASEBETİYLE YAYIMLADIĞI MESAJ

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ileri görüş ve çağdaş normlara inanmışlığı sayesinde 87 yıl önce bir çok medeni ülkeye de örnek olacak bir kararla, kadınlara siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkı tanınmasını sağlaması çağın ötesinde bir karar olarak nitelendirilmektedir.

5 Aralık 1934 yılında yürürlüğe giren bu karar neticesinde kadınlar, süreç içinde birçok konuda söz söyleme ve karar alma hakkına sahip bir statüye geçmiştir. Bu kararla sadece kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmakla kalınmamış, Anavatan Türkiye’mizin çağdaş, modern ve demokratik temelleri de atılmıştır. Türk Kadınına birçok batı ülkesinden daha önce “Seçme ve Seçilme Hakkının” tanımış olması O’nun en büyük devrimlerinden biri olarak da tarihe geçmiştir.
Ancak Bugün geldiğimiz noktada, kadınlarımızın siyasi yaşamda yeterince yer alamaması, seçme hakkını sonuna kadar kullanırken, seçilme hakkında arzu edilen seviyeye ulaşamamış olması, Atatürk devrimlerinin en yakın takipcisi olan ülkemiz için de en büyük eksikliktir.
Kadın siyasetçi oranı, meclisteki kadın vekillerimizin sayısı arzu edilen noktaya ulaşmamış olsada önümüzdeki seçimlerde bir çok kadın adayın bu alanda mücadeleye hazır olduğunu görmek gelecek için umut verici olmaktadır. Günümüzde kadınlarımızın annelik ve ev sorumluluklarının yanısıra fiili olarak çalışma hayatının içinde her alanda yerini aldığını, gerek özel sektörde gerekse devlet kadrolarında önemli roller üstlediğini görmekteyiz. Kıbrıs Türk Kadını tüm dünya ülkelerindeki kadınlarla eşit şartlarda hak ve özgürlüklerini kullanarak eğitim, sağlık, iş dünyasının yanı sıra, yasama, yürütme, yargı, siyaset ve ekonomi yönetiminde, erkeklerle eşit platformda etkin bir şekilde yer alması kaçınılmaz bir gerekliliktir… 50 milletvekilinin olduğu Meclisimizde, kadın milletvekili sayısının 9 olması neticesinde kadın temsiliyetinin Meclise yansımasının %18 civarında olduğunu görmekteyiz. Bu veriler, Meclisimizde kadın temsiliyetinin ve bakış açısının tam anlamıyla eşit bir yapıda olmadığı gerçeğini ortaya koymaktadır. Kadınlarımızın siyasette yeterince söz sahibi olmaları, karar mekanizmalarında yer almaları için kadının önündeki engellerin kaldırılmasının gereğine inanarak Kadınlarımızın kararlılıkla atacakları her adımda başarılı olacakları ve ülkemizi daima ileriye taşıyacaklarına inancım tamdır. Ayrıca bu vesileyle bir kez daha vurgulamak isterim ki, kadınlara yönelik yapılan her türlü şiddete, ayrımcılığa ve istismara karşı durmaya da devam edeceğimizi belirtmek isterim.
Bu duygu ve düşüncelerle, 87 yıl önce “Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı” vererek Atatürk’ün Türk kadınına armağan ettiği bu devrim kadınlarımızın önünü açmış onları toplumda saygın bir konuma taşımıştır. Tüm kadınlarımızın bu özel gününü en içten dileklerimle kutlar, saygılar sunarım.
Dr. Faiz SUCUOĞLU
Başbakan

Paylaş

Önceki Haber

DAÜ DR. FAZIL KÜÇÜK TIP FAKÜLTESİ DEKANI PROF. DR. NAHİDE GÖKÇORA’NIN 1 ARALIK DÜNYA AIDS GÜNÜ AÇIKLAMASI

Sonraki Haber

Çağdaşlar ve ayışığı koroları ortak konser verdi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 × five =