GAZETECİ METE ÇUBUKÇU DAÜ’DE SEMİNER VERDİ  

9 Ocak 2022

GAZETECİ METE ÇUBUKÇU DAÜ’DE SEMİNER VERDİ

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi, Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümü’nde ders veren duayen gazeteci Mete Çubukçu “Çatışma Bölgelerinde Gazetecilik” başlıklı seminer verdi. Gazeteci Mete Çubukçu, DAÜ İletişim Fakültesi öğrenci ve öğretim üyelerinin katılımıyla gerçekleşen seminerde savaş muhabirliği tecrübelerini aktardı.

 

“Yeni Medyadan Önce Bir Haberi Servis Etmek Çok Zahmetliydi”

Çatışma bölgelerinde karşılaştığı olayları öğrencilere aktaran Çubukçu; çatışma bölgelerine gitmeden önce o bölgeyle ilgili bilgi sahibi olmak ve gidilen bölgede konunun hassasiyetine göre dikkatli olmak gerektiğini belirtti. Körfez savaşıyla ilgili anılarını aktaran Çubukçu, ülkesi bir savaşın içinde olan gazeteciyle ülkesi o savaşın içerisinde olmayan gazeteci arasında söylemsel farklılıklar olduğunu ve böyle durumlarda gazetecinin haber yaparken kimliklerden sıyrılarak tamamen gazeteci kimliğine bürünmesi gerektiğini ifade etti. 2009 yılında İran’da gerçekleşen olaylarla Körfez savaşını da yeni medya açısından karşılaştıran Çubukçu, yeni medyadan önce bir haberi servis etmenin çok zahmetli olduğunu, ancak şimdi olay anında haber yapıp onu servis etmenin çok hızlı olduğunu, bunun da gazeteciler için bir kolaylık olduğunu dile getirdi.

 

“Gazeteciler Daha Fazla Sorumluluk Almalı”

DAÜ İletişim Fakültesi, Yeni Medya ve Gazetecilik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Metin Ersoy ise seminer öncesi yaptığı konuşmada, bölüm öğrencilerini alanında uzman, sektör deneyimi yüksek, başarılı gazetecilerle buluşturmaktan mutlu olduklarını dile getirerek, Mete Çubukçu’nun duayen bir gazeteci olarak DAÜ İletişim Fakültesi, Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümü’nde ders vermesinin kendileri ve öğrencileri için büyük gurur olduğunu belirtti. Savaş ve çatışmaların yaşandığı dünyamızda bu olayları haberleştiren gazetecilerin daha fazla sorumluluk alarak, barış dilinin inşası için çaba sarf etmeleri gerektiğini de söyleyen Doç. Dr. Ersoy, müfredatlarına bu tür dersleri yerleştirerek öğrencilerinin eğitimine destek olduklarını ifade etti.

 

 

Paylaş

Önceki Haber

KTSYD’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği Sporun Vizyonu Eğitim Semineri, Concorde Luxury Resort’ta gerçekleştirildi

Sonraki Haber

DAÜ’DE “MODERN CERRAHİ BAKIŞ AÇISIYLA ZEHRAVİ’NİN ESERİ VE ALETLERİ” KONULU SEMİNER GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 × one =