Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Çocuk Hakları Çalıştayı’na katıldı:

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Çocuk Hakları Çalıştayı’na katıldı: p
“Çocuklar için arzu edilen sistemin oluşacağına inanıyorum”

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar öncülüğünde düzenlenen “Çocuk Hakları Çalıştayı” bugün başladı. Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ile Tangül Çağıner Çocuklara Yardım Vakfı iş birliğinde düzenlenen ve iki gün sürecek çalıştayda, çocuk adalet sistemi, yasal düzenlemeler, sağlık, eğitim, ihmal ve istismar ve koruyucu/önleyici tedbirler gibi başlıklar ele alınacak.
Acapulco Resort Girne’de Academia Salonu’nda, bugün saat 10.00’da başlayan çalıştayın açılışına Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve eşi Sibel Tatar’ın yanı sıra, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Sağlık Bakanı Ali Pilli, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, bazı milletvekilleri ile sivil toplum örgütleri, polis teşkilatı, kurum, kuruluş ve ilgili bakanlıklardan kişiler de katıldı.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Toplum Lideri Dr. Fazıl Küçük, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, ebediyete intikal etmiş eğitimciler ve tüm şehitler huzurunda bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan çalıştay, açılış konuşmaları ile devam etti.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar çalıştayda yaptığı konuşmada, çalıştayda çok emek olduğunu vurgulayarak çalışmanın hayırlara vesile olmasını temenni etti.
Dünyada her şeyin süratle değiştiğini ve günümüzde bir çocuğun çok erken yaşta tüm dünya ile iletişim halinde olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, bu vesileyle çocukların hakkı ve hukuku da erken yaşta öğrendiğini belirtti.

“KKTC dünyada Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni en erken kabul eden ve bunun gerektirdiği duyarlılığı ortaya koyan ülkeler arasında”

KKTC’nin dünyada Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni en erken kabul eden ve bunun gerektirdiği duyarlılığı ortaya koyan ülkeler arasında olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, “Çünkü biz zaten her zaman çocuklarımızı sahiplenmiş, onların eğitimi için her türlü fedakârlığı yapmış bir toplumuz. Bu bizim örf ve adetlerimizin bir parçasıdır” dedi.
“Biz bugün fazla tüketirsek çocuklara borç bırakırız. Her şeyi düşünmek lazım. Sadece barınma eğitim ve sağlık değil… Biz bugün sırf daha güzel yaşayalım diye çevreyi, doğayı kirletirsek çocuklara ne bırakacağız? Kendi ihtiyaçlarımız için onların haklarını da gasp etmiş olacağız” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, çocukların daha güvenli, daha sağlıklı ve daha güzel bir gelecek bulabilmeleri için çalışılmasının önemli olduğunu kaydetti.
KKTC’nin kurum ve kuruluşlarına güvendiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, çocuklar için arzu edilen sistemin oluşturulmasının başarılacağına inanç belirtti.
Konuşmasında Rusya – Ukrayra savaşına da değinen Cumhurbaşkanı Tatar, savaş dolayısıyla çocukların yaşadığı mağduriyetlerden bahsederek Kıbrıs’ta da bir savaş yaşandığına; KKTC’nin nimetleri, barışı, hukuku, güvenliği ve imkanlarının, çocukların geleceği açısından önemine işaret etti.

Paylaş

Önceki Haber

ELEKTRİĞİN GELECEĞİ KKTC MALİYE BAKANI ATUN’UN KATILIMIYLA DAÜ’DE ELE ALINACAK

Sonraki Haber

Başbakan Dr. Faiz Sucuoğlu Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Hüseyin Kuriş’i kabul etti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

thirteen − eight =